Co się działo na warsztatach „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” Zobacz naszą relację! [WIDEO]

Dzięki warsztatom „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” prowadzonym przez Dorotę Zawadzką, rodzice mogli łatwiej zrozumieć emocje własnego dziecka. Czego można było dowiedzieć na warsztatach? Zobacz, co o nich mówili rodzice i prowadząca.
Czemu dzieci tak łatwo się złoszczą i czemu my tak łatwo złościmy się na nasze maluchy? Co to jest empatia i asertywność? I czy naprawdę wszystkie nasze emocje są dobre i potrzebne? Właśnie o tym rozmawialiśmy na pierwszych warsztatach w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem”, organizowanej przez miesięcznik „Mamo, To Ja” i portal Babyonline.pl. 

Jak było na warsztatach „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” w Warszawie?

Warszawski termin warsztatów „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” był pechowy. Akurat tego dnia obudziła się jesień: wiało zimnem i zacinało deszczem, a na dodatek tuż przed hotelem Golden Tulip Warsaw Centre, w którym odbywały się warsztaty, wyrósł gigantyczny samochodowy korek. Czy jednak to wszystko przeszkodziło rodzicom w dotarciu na spotkanie z Dorotą Zawadzką? Absolutnie nie! Na sali była ich prawie setka!

Kiedy zapytałam kilkoro z nich, co ich skłoniło do udziału w warsztatach, w każdej wypowiedzi powtarzał się ten sam powód: bezradność wobec emocji dziecka i… swoich własnych.

– Mam dwie córki i chciałam się dowiedzieć, jak radzić sobie ze sławnym buntem dwulatka i kryzysowymi sytuacjami, w których przytłaczają mnie emocje starszej córki i moje własne – mówiła Anna, mama dwuletniej Zuzi i rocznej Mani. 

– Emocje u nas są bardzo skrajne i chciałabym się dowiedzieć, jak sobie z nimi poradzić – mówiła Małgorzata, mama dwójki dzieci. – W pierwszej połowie warsztatów dowiedziałam się już, że przede wszystkim trzeba starać się słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać. I nie oceniać. 

– Po dzisiejszych warsztatach spodziewałem się trochę uporządkowania moich relacji z synem. Widzę, że można w dużo cieplejszy sposób pewne rzeczy przekazywać dziecku i odwrotnie, wyciągać od niego – mówił Robert, tata czteroletniego syna. – Dowiedziałem się dzisiaj dużo ciekawych rzeczy, odpowiedziałem sobie na 2-3 pytania i mam nadzieję, że tę wiedzę z warsztatów wykorzystam już za godzinę, dwie. 

– Mam trójkę dzieci i sama nie radzę sobie z własnymi emocjami, a co dopiero z ich emocjami: złością, zazdrością o mnie i mój czas  – mówiła Monika, mama trzech synów.  Zapytana o swoje emocje, wyliczała: – Gniew, brak cierpliwości, zmęczenie fizyczne… Gdzieś tam te emocje są silniejsze od rozumu.

Podczas 3-godzinnych warsztatów mogliśmy się dowiedzieć:
  • co kryje się za dziecięcą złością, smutkiem czy gniewem,
  • czemu w życiu malucha tak ważna jest empatia (i jej emocjonalna siostra-bliźniaczka: asertywność)
  • jak porozumieć się w rodzinie bez przemocy i nerwów.
Ponadto, dzięki psychologicznym ćwiczeniom, które proponowała nam Dorota Zawadzka, mogliśmy też zajrzeć w głąb samych siebie i zastanowić się, dlaczego sami tak często złościmy się na nasze dzieci. 

– Mnie się dzisiaj podobało bardzo, a po ilości pytań i interakcji sądzę, że i rodzice byli zadowoleni – mówiła Dorota Zawadzka tuż po zakończeniu warsztatów. – Myślę też, że przydała się im taka wiedza, pokazująca, jak spojrzeć na dziecko i na jego emocje.

Ekspertka wyjaśniała, że relacje z dzieckiem można budować bez niepotrzebnych spięć i frustracji, trzeba tylko wiedzieć, jak działają ludzkie emocje i w jaki sposób możemy nad nimi panować: 
– Akcja „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” opowiada o zmysłach dziecka, o jego emocjach, o wrażliwości ludzkiej i inteligencji emocjonalnej. Ma nauczyć rodziców rozumieć swoje dziecko i dobrego kontaktowania się z nim na poziomie emocjonalnym – mówiła Dorota Zawadzka. Warsztaty prowadzone przez psycholożkę Dorotę Zawadzką odbywały się w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem”, skierowanej dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. 

Poprzez warsztaty, a także lekcje psychologiczne, zamieszczone na dedykowanej stronie internetowej, rodzice mogą dowiedzieć się m.in. jak wspierać rozwój zmysłów, inteligencję emocjonalną oraz umiejętności społeczne dziecka. Więcej informacji znajdziesz na stronie akcji.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy