GRY
 
 

Warsztaty z cyklu CSW Z BLIKIEM: NEGATYW-POZYTYW, warsztaty graficzne

25.08.2012r., godz.12.00-14.00 Dział Edukacji CSW zaprasza na kolejną odsłonę twórczego cyklu warsztatów CSW z Blikiem. Tym razem podczas warsztatów uczestnicy poznają tajniki druku wypukłego – linorytu.

centrum sztuki współczesnej znaki czasu
SPOTKANIE 6: NEGATYW-POZYTYW, warsztaty graficzne
Parter CSW (przestrzeń edukacyjna), Wstęp 7 zł (koszty materiałowe)

Dowiemy się czym różni się grafika od ryciny. Poznamy pojęcia związane z grafiką warsztatową, takie jak: matryca, odbitka graficzna, exlibris. Stworzymy projekt własnego exlibrisu, wykonamy jego matrycę i odbitki w różnych kolorach.
 
Exlibris to znak graficzny – odbitka, wykonana w jednej z technik graficznych (np. linoryt, litografia, akwaforta) z wkomponowanym znakiem identyfikacyjnym (np. inicjały, pseudonim), umieszczona na wewnętrznej stronie okładki książki i będąca znakiem właściciela. Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików, rytowników i typografów. Zbieranie ekslibrisów jest również jedną z dziedzin kolekcjonerstwa.
Linoryt to technika graficzna należąca do technik druku wypukłego, również odbitka wykonana tą techniką. Linoryt podobny jest do drzeworytu wzdłużnego z tą różnicą, że rysunek zamiast w drewnie żłobi się w linoleum. Rysunek wycina się różnej grubości dłutami, następnie pokrywa się farbą nie wycięte, wypukłe partie matrycy, a później wykonuje się odbitkę za pomocą prasy drukarskiej, kostki introligatorskiej lub... łyżki. Dzięki miękkości materiału cięcia dają niezwykle różnorodne efekty plastyczne – od szerokich płaszczyzn, poprzez różnej grubości elementy linearne aż po ażurowe subtelności. Dlatego też technika ta chętnie wykorzystywana jest przez artystów zajmujących się exlibrisem.
 
Warsztaty kreatywne CSW z Blikiem to cykliczna propozycja skierowana dla starszych, jak
i młodszych amatorów twórczych działań, zarówno dla osób indywidualnych, jak i całych rodzin. Zajęcia przygotowywane są przez dział Edukacji we współpracy ze sklepem Blik – firmą zajmującą się zaopatrzeniem artystów plastyków i konserwatorów dzieł sztuki. Zajęcia odbywają się regularnie, raz w miesiącu, w soboty. Za każdym razem tworzymy przy użyciu innych metod i materiałów plastycznych. 
 
Tym razem na warsztaty zapraszamy dorosłych i dzieci w wieku od 7 lat.
Na zajęcia obowiązuje bilet wstępu: 7zł od osoby (koszty materiałowe). Ilość miejsc ograniczona.
 
Zapisy pod adresem e-mail: eduakcje@csw.torun.pl lub nr tel. 56 610 97 16

Godziny otwarcia CSW: wtorek-czwartek, godz. 12.00-18.00, piątek: godz. 10.00 – 20.00, sobota-niedziela: godz. 12.00-18.00; okres wakacyjny (wrzesień-czerwiec): wtorek-niedziela: godz. 12.00-18.00
Bilety: czwartki – bezpłatnie, bilet normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny (2 dorosłych i 2 dzieci) 20 zł

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
ul. Wały gen. Sikorskiego 13
87-100 Toruń
 
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj