GRY
 
 

Warto śpiewać kołysanki

Kołysanki uspokajają, usypiają dziecko, a dziecięce piosenki uczą je nowych słów i rozwijają słuch muzyczny.

sen, kołysanka, śpiewanie
fot. RF
Kołysanki uspokajają, usypiają dziecko, a dziecięce piosenki uczą je nowych słów i rozwijają słuch muzyczny.


Kołysanki śpiewane przez mamy na całym świecie mają przede wszystkim ukoić i ukołysać dziecinę do snu. Rodzice pragnący, aby ich pociecha zasnęła, zwykle przy tym łagodnie ją kołyszą, a to z kolei przyczynia się do rozwoju poczucia rytmu oraz nawiązywania szczególnej więzi emocjonalnej między Wami.

Kołysanki śpiewane niezbyt głośno i melodyjnie działają odprężająco i uspokajają dziecko, obniżają jego nadpobudliwość, przygotowując w ten sposób do snu. Dostarczają mu także poczucia bezpieczeństwa. Oprócz kołysanek śpiewamy naszym małym dzieciom piosenki, których celem jest pobudzenie ich do działania. Tekst oraz struktura muzyczna są bardzo proste, aby w ten sposób ułatwić dziecku aktywny udział w słuchaniu i interpretacji ruchowej. Zarówno kołysanki, jak też piosenki przyczyniają się do poprawy więzi z dzieckiem, rozwijają jego słownictwo i słuch muzyczny.

Idzie niebo ciemną nocą...
Wiele z nich może stanowić doskonałą zabawę edukacyjną, gdyż wymagają od dziecka wykonywania różnych czynności, takich jak zakrywanie oczu, poruszanie palcami, chowanie rąk, przytulanie się. Takim przykładem jest znana piosenka „Idzie niebo ciemną nocą”: Idzie niebo ciemną nocą, ma w fartuszku pełno gwiazd. Gwiazdki błyszczą i migocą, aż wyjrzały ptaszki z gniazd. Przy śpiewaniu tej piosenki kołyszemy się w takt muzyki, wykonując dodatkowo ruchy dłońmi, palcami i całymi rękoma, aby wywołać reakcję dziecka, które po chwili zacznie nas naśladować. Na zakończenie przytulamy się. Jest to dla dziecka bardzo zabawne, rozwija jego umiejętność uczenia się oraz słuch muzyczny, a przede wszystkim daje mu do zrozumienia, że jest kochane.

Jak rozwijać poczucie rytmu?
Kiedy dziecko potrafi utrzymać się w pozycji siedzącej, tata lub mama mogą je wziąć na kolana i śpiewać mu piosenki poruszając się przy tym rytmicznie, co pewien czas zmieniając tempo. Jest to świetna metoda prowadząca do rozwijania miarowości rytmicznej u dziecka. Przykładem może być: „Patataj, patataj, pojedziemy w cudny kraj”. Przy śpiewaniu tej piosenki wystukujemy jej rytm, przyspieszając lub zwalniając tempo.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj