warzywa dla niemowlaka
fot. Adobe Stock

Warzywa, owoce, nabiał: co po kolei w diecie niemowlęcia

Najpierw warzywa, zupa jarzynowa, potem owoce – tak obecnie zalecają eksperci. Ale które owoce, które warzywa, kiedy podać nabiał i co robić, by dziecko nie miało alergii: tłumaczy prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: Prof. Piotr Socha
warzywa dla niemowlaka
fot. Adobe Stock

Jakie owoce wprowadzić jako pierwsze: jabłko, śliwkę, banana?

Nie ma sztywnych reguł, nie ma badań naukowych, które mówią, jaki owoc podać na początek. Wydaje się jednak, że najlepiej na początek podawać te owoce, które są z naszej strefy klimatycznej. Dlatego na początek warto podawać dziecku jabłko, a potem kolejne polskie owoce.
Bardzo dobrym owocem dla niemowlęcia jest też banan, ponieważ zawiera dużo składników mineralnych i witamin.

                Znalezione obrazy dla zapytania SKG 2088 (bordowy)
Przeciery oraz soki owocowo-warzywne z łatwością zrobisz dzieki najwyższej jakości wyciskarce SKG! 

Jeśli chodzi o warzywa, to które warto podawać jako pierwsze?

To też nie ma sztywnych reguł czy najpierw podawać dziecku marchewkę, ziemniaka czy pietruszkę. Na pewno lepiej najpierw podać dziecku warzywa niż owoce. Owoce są słodkie i jeśli dziecko się do nich przyzwyczai, może potem nie chcieć warzyw. Dlatego lepiej najpierw podać warzywa, w postaci papki jarzynowej, zupy warzywnej, a dopiero potem posiłek owocowy.
Jeśli chodzi o warzywa, to wydaje się, że najlepiej na początek podawać dziecku jedno warzywo, potem inne, a nie miks z warzyw, by przyzwyczajać dziecko do określonych smaków. Jeśli dziecko będzie zawsze dostawało miks warzyw, to nie nauczy się odróżniać ich smaku, a wtedy nie będzie chciało ich jeść.
Czytaj też: Zmysł smaku u dziecka

W nowych zaleceniach żywienia niemowląt mówi się o wcześniejszym wprowadzeniu nabiału. Czy to nie spowoduje alergii u dziecka?

Strach rodziców przed alergią pokarmową jest bardzo duży, niestety, wręcz nasilił on alergię pokarmową. Z przeprowadzonych badań wynika, że zbytnie zwlekanie z podawaniem produktów, które mogą alergizować, nasila alergię pokarmową. Dziś wręcz wydaje się, że jeśli dziecko przed 8. miesiącem życia jest eksponowane na różne alergeny, to może nie rozwinąć alergii.

Czy to znaczy, że można zapobiec alergii na mleko, podając dziecku wcześniej mleko?

Dzieci, które są karmione sztucznie, otrzymują biała mleka krowiego, które znajdują się w modyfikowanych mieszankach. Tak więc nie zaszkodzi wcześniejsze podawanie niewielkiej ilości nabiału, np. łyżeczki jogurtu, twarożku czy kefiru (ale nie całej porcji).
Nie można natomiast podawać dziecku krowiego mleka.
Czytaj też: Skąd się biorą alergie pokarmowe

Gdy dziecko skończy rok, lepiej podać mu mleko modyfikowane czy krowie?

Można już mleko krowie, jednak warto pamiętać, że mleko modyfikowane, np. typu junior, jest wzbogacone w różne składniki, których może brakować dziecku w tym wieku, np. żelazo, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Oczywiście można tak skomponować dietę dziecka, by te ważne składniki znalazły się w diecie dziecka, jednak mleko modyfikowane jest też dobrym rozwiązaniem.

Zobacz film, na którym prof. Piotr Socha tłumaczy, co po kolei wprowadzać do diety niemowlęcia.

Czytaj też: Jadłospis i przepisy dla niemowlęcia w 5. miesiącu
Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.
Prof. Piotr Socha
Konsultacja: Prof. Piotr Socha

Pediatra i gastroenterolog, kieruje Kliniką Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Centrum Zdrowia Dziecka.

Oceń artykuł

Ocena 3 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy