mężczyzna u lekarza
fot. Fotolia

Wazektomia - męska antykoncepcja może być rozwiązaniem dla was

Kontrowersyjna metoda antykoncepcji jest coraz bardziej bezpieczna, a sam zabieg - bezbolesny. Nie dziwi więc fakt, że decyduje się na nią coraz więcej mężczyzn. Niestety, nie można jej zrobić w ramach NFZ, a tylko w prywatnych klinikach.
Martyna Pstrąg
mężczyzna u lekarza
fot. Fotolia
Od pewnego czasu wazektomię można przeprowadzić za pomocą specjalnych narzędzi - bez skalpela i całkowicie bezboleśnie i unikając nacinania nerwów. Ta metoda antykoncepcji zyskała dzięki temu więcej zwolenników, ponieważ jest szybka i prosta w wykonaniu przez chirurga urologa. Po podcięciu nasieniowodów rana jest niewielka, wystarczy na nią nakleić zwykły plaster. Za zabiegiem przemawia także fakt, że całość trwa około 20 minut. Dodatkowo, zaraz po zabiegu, mężczyzna może normalnie funkcjonować, nie ma potrzeby korzystania z narkozy, przebywania w szpitalu i rekonwalescencji, jak to było w przypadku tradycyjnej wazektomii.

Co to jest wazektomia?

Wazektomia jest antykoncepcją przeznaczoną dla mężczyzn, która blokuje plemnikom drogę do nasienia. Metoda nie ma skutków ubocznych np. takich jak zanik hormonów i seksualności. Wazektomia jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Polega na zastosowaniu przez lekarza techniki "bez skalpela", co oznacza, że skóra nie jest przecinana, lecz rozwarstwiana ostrym narzędziem. To umożliwia odsłonięcie nasieniowodów i swobodny dostęp by przeprowadzić zabieg. Następnie nasieniowody są przecinane i odcinek o długości ok. 2 cm zostaje usunięty.

Organizm po zabiegu szybko się regeneruje i ponadto zachowuje się tak samo jak przed zabiegiem. Jedynym wyjątkiem jest to, że w męskim nasieniu nie pojawiają się pleminiki – nie mają dostępnej drogi by znaleźć się w spermie, więc zaczynają same zanikać w organizmie. 
Redakcja poleca: Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]
Płodność po porodzie może wrócić znacznie wcześniej niż się tego spodziewałaś, dlatego jeżeli chcesz cieszyć się seksem po porodzie warto pomyśleć o dobrej anytkoncepcji - uważa seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog mówi co zrobić, aby lęk przezd ciążą nie był "hamulcowym" w twojej sypialni.

Kontrowersje i minusy wazektomii

Minusem wazektomii jest to, że zazwyczaj to rozwiązanie ostateczne, tzn. wazektomia polega na podcięciu nasieniowodów, więc po zabiegu nie można spowrotem odzyskać płodności.
To bardzo popularna metoda antykoncepcji, która w państwach zachodniej Europy, Afryce czy obu Amerykach dostępna jest już od dawna, wiele z nich ma również ofertę finansowania zabiegu ze środków państwowych (np. Chiny).

W Polsce spotyka się głosy, że zabieg jest nielegalny, co oczywiście nie jest prawdą, ale przez to metoda nadal jest dosyć kontrowersyjna. W ciągu ostatnich 5 lat temu zabiegowi poddało się kilkukrotnie więcej mężczyzn niż wcześniej. Wazektomię zazwyczaj można wykonać w prywatnych klinikach i przychodniach  - w państwowych szpitalach zabieg najczęściej jest nieosiągalny, bo, choć to nie prawda, lekarze (szczególnie urolodzy) odmawiają zabiegu tłumacząc się tym, że jest on nielegalny (podpierając się zapisem w kodeksie karnym, który dotyczy trwałego uszczerbku na zdrowiu, za co grozi do 10 lat więzienia). Nie jest to do końca prawdą, ponieważ zabieg nie sprawia, że organizm przestaje produkować plemniki oraz istnieje rewazektomia – zabieg, który daje potencjalną możliwość odwrócenia jego skutków przez ponowne zespolenie nasieniowodów (w Polsce w 80% przypadków jest skuteczna).

Lekarze nie są jednak przekonani do tej metody powołując się na przysięgę Hipokratesa, która mówi, że lekarz nie może zaszkodzić pacjentowi. Ministerstwo Zdrowia natomiast nie podaje ostatecznej i jednoznacznej decyzji co do tej metody antykoncepcji. W przypadku polskich pacjentów to sąd rozwiązuje spór (jeśli sprawa z jakiegoś powodu trafi do sądu) pochylając się nad każdym indywidualnym przypadkiem z osobna.

Dla kogo jest ta metoda antykoncepcji?

Lekarze nie są jednak przekonani do tej metody powołując się na przysięgę Hipokratesa, która mówi, że lekarz nie może zaszkodzić pacjentowi.
Wazektomia nie jest jednak dla każdego – zabiegowi mogą poddać się tylko ci mężczyźni, który już nigdy więcej w życiu nie chcą mieć dzieci, ponieważ, jak już zostało wspomniane, skutki wazektomii nie są odwracalne (mimo istniejącej rewazektomii, która nie zawsze jest skuteczna). To rozwiązanie dla par, które nie chcą już mieć dzieci, ale równocześnie nie są zwolennikami chemicznych środków, które regulują hormony kobiece (m.in. tabletki antykoncepcyjne).

Wazektomia to zabieg dla tych mężczyzn, którzy chcieliby wziąć antykoncepcję w związku na siebie. By zabieg mógł zostać przeprowadzony, należy najpierw przejść wstępną kwalifikację do niego. Ponadto, często mówi się, że młodzi mężczyźni, którzy chcą poddać się tej metodzie przed 35-40 rokiem życia, powinni najpierw skorzystać z porady psychologa. Zdolność płodzenia jest dobrem indywidualnym każdego człowieka i nie należy do społeczeństwa czy prawa, tylko do konkretnego człowieka. Każdy, kto myśli o wazektomii, musi rozpatrzyć wszystkie opcje, ryzyko i korzyści i dopiero po tym poddać się zabiegowi.

Ile kosztuje zabieg wazektomii?

W prywatnej klinice zabieg kosztuje ok. 2000 zł, natomiast cena rewazektomii to 9800 zł. Jednak w sieci można znaleźć kilniki, w których co jakiś czas są promocje, dzięki którym zabieg można wykonać taniej albo rozłożyć go na wygodne raty. Często też kliniki zapewniają, że w cenę wliczona jest gwarancja skuteczności zabiegu.

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kalendarze Adwentowe DIY

O tym się mówi!