kobieta, mama, mężczyzna, tata, owoc, truskawka
fot. Panthermedia

7 pytań o wazektomię

Wazektomia jest metodą antykoncepcji skierowaną do mężczyzn. To podwiązanie nasieniowodów, dzięki któremu nie trzeba się matrwić antykoncepcją kobiecą. Dowiedz się więcej na temat tej metody.
kobieta, mama, mężczyzna, tata, owoc, truskawka
fot. Panthermedia

Wazektomia to inaczej podwiązanie nasieniowodów, które jest męską metodą antykoncepcji, wygodną zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, bo nie trzeba przy niej stosować jakichś dodatkowych metod. Czy jest odwracalna i czy są jakieś warunki, które trzeba spełnić by wykonać zabieg?

1. Co to jest wazektomia?

Zabieg polega na przecięciu nasieniowodów, którymi u mężczyzn plemniki dostają się do nasienia (spermy). W konsekwencji mężczyzna po tym zabiegu nie musi się już obawiać, że zapłodni swoją partnerkę. Nie ma takiej możliwości bowiem po wazektomii, w spermie nie stwierdza się obecności plemników, które są odpowiedzialne za zapłodnienie komórki jajowej w ciele kobiety. Zabieg nie ma nic wspólnego z kastracją – w tej zostaje usunięty całą narząd rozrodczy, a w wazektomii nastęuje tylko mechaniczne przecięcie nasieniowodów. Wazektomię można więc spokojnie uznać za doskonałą i nowoczesną metodę antykoncepcji dla mężczyzn.
Redakcja poleca: Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]
Płodność po porodzie może wrócić znacznie wcześniej, niż się tego spodziewałaś, dlatego jeżeli chcesz cieszyć się seksem po ciąży, warto pomyśleć o dobrej anytkoncepcji - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog mówi co zrobić, aby lęk przed ciążą nie był "hamulcowym" w twojej sypialni.

2. Czy taka męska antykoncepcja to popularna metoda?

Według danych szacunkowych do chwili obecnej wykonano na świecie 75 000 000 tego typu zabiegów. W USA wykonuje się rocznie 600 000 wazektomii. Ciekawostką jest, że w niektórych państwach to w interesie kobiet jest by ich mężczyzna miał podcięte nasieniowody, dlatego też wtedy to one płacą za zabieg.

3. Czy efekt wazektomii jest odwracalny?

Na świecie dokonuje się z dużym powodzeniem tzw. rewazektomię, która ma na celu ponowne połączenie ze sobą nasieniowodów, w celu przywrócenia płodności. Tak więc każdy pacjent, który zgłasza się do kliniki i decyduje się na tę właśnie metodę antykoncepcji, ma świadomość, że w każdej chwili może z niej zrezygnować. Trzeba tu jednak podkreślić, że zabieg naprawczy jest skomplikowany i nie zawsze kończy się powodzeniem. Dlatego na wazektomię lepiej zdecydować się dopiero wtedy, gdy mamy całkowitą pewność, że nie chcemy mieć więcej dzieci.

4. Czy wazektomia jest bezpieczna dla zdrowia?

Wazektomia jest znacznie bardziej bezpieczna dla organizmu ludzkiego niż popularne metody antykoncepcji, jakie proponuje się kobietom. Na pierwszej lepszej ulotce dołączonej do tabletek, zastrzyków czy plastrów antykoncepcyjnych przeczytamy, że ich stosowanie może powodować, m.in. powstawanie zakrzepów; problemy z układem krążenia; nudności, wymioty oraz biegunki.

Wazektomia nie niesie ze sobą podobnego ryzyka, dlatego że nie wpływa na poziom hormonów w organizmie mężczyzny, zostaje on niezachwiany. Wazektomia nie ma też wpływu na erekcję i wytrysk. Dzięki wazektomii kobieta nie musi przyjmować tabletek antykoncepcyjnych, które często mają negatywny wpływ na jej samopoczucie. Nie musi także martwić się o zajście w ciążę i kupowanie np. pigułki dzień po.

5. Ile trwa zabieg tej męskiej metody antykoncepcji?

Sam zabieg trwa około 15-30 minut, wszystko odbywa się w specjalnie przygotowanym do tego gabinecie. Co najważniejsze – pacjent znieczulany jest miejscowo, co daje mu pełną kontrolę nad wszystkim, co dzieje się z jego ciałem, a ponadto wyklucza możliwość wystąpienie komplikacji wywołanych zastosowaniem pełnej narkozy.
Mężczyzna już po 30 minutach może spokojnie o własnych siłach opuścić klinikę i samodzielnie wracać do domu jako kierowca. Na drugi dzień może iść do pracy.

6. Czego można się spodziewać po zabiegu podcięcia nasieniowodów?

Zdarza się, że u niektórych pacjentów może wystąpić silniejsze pobolewanie, ale zanika ono najczęściej samoistnie. Wśród niepożądanych efektów wylicza się ponadto wystąpienie małego krwiaka czy też mikrouszkodzenie nerwu. Ale są to skutki, które zanikają już po kilku dniach od zabiegu tej antykoncepcji długoterminowej.

W światowej historii wazektomii nie odnotowano żadnego wypadku śmiertelnego, zabieg ten jest całkowicie bezpieczny dla życia i zdrowia pacjenta. Mogą to z pewnością poświadczyć także liczby - czyli całe rzesze mężczyn, którzy decydują sie na ten zabieg.

7. Ile kosztuje wazektomia?

W prywatnej klinice zabieg kosztuje ok. 2000 zł, natomiast cena rewazektomii to 9800 zł. Jednak w sieci można znaleźć kilniki, w których co jakiś czas są promocje, dzięki którym zabieg można wykonać taniej albo rozłożyć go na wygodne raty. Często też kliniki zapewniają, że w cenę wliczona jest gwarancja skuteczności zabiegu.

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy