GRY
 
 

7 pytań o wazektomię

Wazektomia jest metodą antykoncepcji skierowaną do mężczyzn. To podwiązanie nasieniowodów, dzięki któremu nie trzeba się matrwić antykoncepcją kobiecą. Dowiedz się więcej na temat tej metody.

kobieta, mama, mężczyzna, tata, owoc, truskawka
fot. Panthermedia

Wazektomia to inaczej podwiązanie nasieniowodów, które jest męską metodą antykoncepcji, wygodną zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, bo nie trzeba przy niej stosować jakichś dodatkowych metod. Czy jest odwracalna i czy są jakieś warunki, które trzeba spełnić by wykonać zabieg?

1. Co to jest wazektomia?

Zabieg polega na przecięciu nasieniowodów, którymi u mężczyzn plemniki dostają się do nasienia (spermy). W konsekwencji mężczyzna po tym zabiegu nie musi się już obawiać, że zapłodni swoją partnerkę. Nie ma takiej możliwości bowiem po wazektomii, w spermie nie stwierdza się obecności plemników, które są odpowiedzialne za zapłodnienie komórki jajowej w ciele kobiety. Zabieg nie ma nic wspólnego z kastracją – w tej zostaje usunięty całą narząd rozrodczy, a w wazektomii nastęuje tylko mechaniczne przecięcie nasieniowodów. Wazektomię można więc spokojnie uznać za doskonałą i nowoczesną metodę antykoncepcji dla mężczyzn.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

2. Czy taka męska antykoncepcja to popularna metoda?

Według danych szacunkowych do chwili obecnej wykonano na świecie 75 000 000 tego typu zabiegów. W USA wykonuje się rocznie 600 000 wazektomii. Ciekawostką jest, że w niektórych państwach to w interesie kobiet jest by ich mężczyzna miał podcięte nasieniowody, dlatego też wtedy to one płacą za zabieg.

3. Czy efekt wazektomii jest odwracalny?

Na świecie dokonuje się z dużym powodzeniem tzw. rewazektomię, która ma na celu ponowne połączenie ze sobą nasieniowodów, w celu przywrócenia płodności. Tak więc każdy pacjent, który zgłasza się do kliniki i decyduje się na tę właśnie metodę antykoncepcji, ma świadomość, że w każdej chwili może z niej zrezygnować. Trzeba tu jednak podkreślić, że zabieg naprawczy jest skomplikowany i nie zawsze kończy się powodzeniem. Dlatego na wazektomię lepiej zdecydować się dopiero wtedy, gdy mamy całkowitą pewność, że nie chcemy mieć więcej dzieci.

Doładuj
Przeładuj