Morfologia, mocz, USG – kiedy je wykonać u dziecka

Kiedy trzeba dziecku zbadać krew i mocz? Kiedy konieczne jest wykonanie USG i RTG? Sprawdź, jakie badania musisz wykonać u dziecka.
Katarzyna Pinkosz
Twoje dziecko nie chce jeść, jest blade i apatyczne? Widać, że coś mu dolega? Zamiast martwić się lub czekać, aż „samo przejdzie”, idź z nim do pediatry i powiedz o swoich wątpliwościach. Lekarz może skierować malca na badania specjalistyczne lub zwykłe pobranie krwi czy przebadanie moczu. Nie myśl, że są niepotrzebne, że nie ma po co stresować dziecka. To właśnie dzięki nim da się szybko wykryć chorobę i ją wyleczyć.

Wspólnie z dr. Robertem Piotrowskim z Kliniki Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka opracowaliśmy przewodnik po badaniach, które mogą być konieczne w pierwszych latach życia.

Oto spis najważniejszych badań dziecka, o których musisz pamiętać:

Alergiczne testy

Lekarz zaleci je, gdy podejrzewa u dziecka alergię. Można je wykonywać już u niemowląt. Często jednak objawy uczulenia są tak ewidentne (wysypki na skórze, bóle brzucha, ulewania, kolki), że lekarz stwierdza alergię bez wykonywania jakichkolwiek testów.
  • Analiza krwi. Zwykle takie badanie jest zalecane niemowlętom. Można sprawdzić poziom immunoglobuliny typu IgE. IgE całkowite informuje o tym, czy dziecko ma alergię. Poziom IgE specyficznego mówi, na co konkretnie malec jest uczulony. Badanie jest dość drogie, bo sprawdzenie każdego alergenu (np. mleka, jajka) kosztuje kilkadziesiąt złotych.
  • Skórny test punktowy. Zwykle przeprowadza się go u dziecka powyżej trzeciego roku życia. Lekarz nakłuwa skórę i wprowadza pod naskórek minimalną ilość alergenu. Jeśli malec jest uczulony, po 10–15 minutach w miejscu nakłucia pojawi się zaczerwienienie i bąbel.

To ważne!
Dlaczego lekarz zapisuje środki przeciw alergii maluchowi, u którego testy jej nie potwierdziły? Powodem jest to, że testy sprawdzają tylko tzw. alergię IgE-zależną (czyli taką, gdy po pojawieniu się alergenu rośnie we krwi poziom przeciwciał klasy IgE). Przy tzw. alergii IgE-niezależnej (a właśnie taką ma prawie co trzecie dziecko) testy wychodzą ujemnie. Pomimo tego, że malec jest uczulony, w jego krwi nie wzrasta poziom IgE. Dlatego lekarz zawsze musi brać pod uwagę nie tylko badania, ale też objawy, które ma dziecko.

Dowiedz się więcej: O alergii pokarmowej, wziewnej, kontaktowej
 
Redakcja poleca: Cholesterol u dziecka – jak bardzo jest groźny? [WIDEO]
Podwyższony poziom cholesterolu u dziecka to bardzo ważny sygnał, którego nie należy lekceważyć. Sprawdź, co mówi o całej waszej rodzinie i w jaki sposób się z nim uporać.

Badania bilansowe

Gdy malec skończy dwa, cztery i sześć lat, czekają go tzw. badania bilansowe (musisz zapisać na nie dziecko wcześniej). Lekarz sprawdzi, czy dziecko rozwija się prawidłowo, zada ci też kilka pytań dotyczących jego umiejętności, np. na bilansie dwulatka dopyta, czy malec umie wspiąć się na krzesło, ustawić wieżę z klocków, samodzielnie jeść, łączyć dwa wyrazy w zdanie. Sprawdzi, czy smyk dostał wszystkie szczepionki, jakie powinien. Zwróci też uwagę na:
  • wzrost i wagę – to konieczne, by stwierdzić, czy maluch nadal prawidłowo przybiera na wadze oraz rośnie (zobacz hasła: wzrost, waga, siatki centylowe);
  • budowę i postawę ciała – lekarz sprawdzi, czy dziecko jest symetrycznie zbudowane, czy prawidłowo chodzi (nie kiwa się, nie utyka). Może dać skierowanie do ortopedy;
  • wzrok – pediatra poprosi, by malec odczytał ze specjalnej tablicy znaki; jeśli będzie miał wątpliwości, czy dziecko dobrze widzi, skieruje je do okulisty, który dokładnie sprawdzi wzrok;
  • stan zębów – w razie potrzeby lekarz zaleci dziecku wizytę u dentysty.

Fiberoskopia

To badanie pozwala dokładnie przyjrzeć się migdałkowi gardłowemu (tzw. trzeciemu). Na podstawie fiberoskopii laryngolog podejmuje decyzję o ewentualnym wycięciu migdałka. Jak wygląda badanie? Lekarz musi włożyć dziecku przez nos fiberoskop. To cienki, miękki przewód zakończony kamerą o średnicy kilku milimetrów. Badanie wydaje się trudne, ale łatwo je wykonać, jeśli dziecko jest spokojne. Nie boli!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Bezpieczne lato z dzieckiem