GRY
 
 

Ważne pytania o karmienie piersią

Początki bywają trudne. Ty nie wiesz, jak karmić noworodka, on zaś jeszcze nie potrafi ssać. Razem ze specjalistą pomożemy ci pokonać problemy.

fot. Edipresse
Czasem wystarczy powalczyć z własną słabością (najchętniej przespałabym noc, może lepiej dać dziecku butelkę). Innym razem trzeba uzbroić się w cierpliwość, przetrzymać czas kolek, braku pokarmu, a potem jego nawału. Warto. Oczywiście. Bo za wszystkie trudy czeka cię największa nagroda, gdy noworodek przytuli się do ciebie, pogłaszcze rączką po piersi.

Mama mówi, że mam chude mleko i noworodek nie tyje. Co zrobić, by było bardziej tłuste
Nie musisz nic robić. Pilnuj tylko, by dziecko dokładnie opróżniło jedną pierś, zanim podasz mu drugą. Zawsze na początku karmienia mleko jest wodniste i bogate w laktozę, czyli cukier mleczny, która pomaga w przyswojeniu wapnia. Gdy malec dłużej ssie, pokarm staje się bardziej gęsty, bogaty w białko i tłuszcz.

Nie mam prawie wcale mleka. Noworodek denerwuje się. Jak zwiększyć laktację
Połóż się z dzieckiem na cały dzień do łóżka i pozwalaj ssać, kiedy tylko chce. Nawet co pół godziny. Po takim dniu będziesz miała tyle mleka, ile tylko dziecko potrzebuje. Musisz tylko prawidłowo przystawiać je do piersi. Poproś, by przez ten dzień pomógł ci mąż. Nie denerwuj się, odpoczywaj, śpij, słuchaj muzyki, którą lubisz, czytaj książkę, zrelaksuj się, ciesz dzieckiem. A mąż niech ci donosi smaczne jedzenie i dużo picia!

Czy zioła mlekopędne pomagają zwiększyć ilość pokarmu dla noworodka
Tak. Możesz pić napary z anyżku, kopru włoskiego, czarnuszki. Nie częściej jednak niż trzy razy dziennie. Nadmiar ziół może spowodować kolkę. Nie musisz natomiast pić bawarki (chyba że ją lubisz). Nie wpływa ona w żaden sposób na laktację.

Czy mogę pić mleko. Boję się, że noworodek dostanie alergii
Jeśli ty nie jesteś alergiczką, a twoje dziecko nie ma stwierdzonych przez lekarza żadnych objawów uczulenia, to pij mleko i jedz produkty mleczne. To najlepsze źródła wapnia.

Ile razy dziennie powinnam karmić noworodka piersią
Tyle razy, ile chce ssać. W przypadku noworodka powinno to być minimum 8–9 karmień.

Noworodek w ciągu miesiąca przytył 600 g. Może powinnam dokarmiać go mlekiem
Nie.Jeśli dziecko jest zdrowe i prawidłowo się rozwija, nic nie szkodzi, że mało przybrała na wadze. Zresztą 600 g wystarczy. Będzie zdrowsze, bo szczuplejsze dzieci rzadziej chorują.

Jak długo mogę przechowywać odciągnięty pokarm dla noworodka
W lodówce maksymalnie 2–3 dni, w zamrażalniku dwa tygodnie, a w zamrażarce nawet pół roku. Przechowuj pokarm w jednorazowych pojemnikach (podpisz, kiedy go odciągnęłaś). Po wyjęciu z lodówki podgrzej butelkę w garnuszku z wodą, do temperatury pokojowej.

Czy możliwy jest powrót do karmienia noworodka piersią. Córka ma trzy tygodnie
Oczywiście. Musisz tylko mieć cierpliwość i często przystawiać dziecko do piersi.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj