dziecko czyta
fot. fotolia.com

Wczesna nauka czytania od litery do sylaby

Naukę czytania warto zacząć z dzieckiem tuż przed 3. urodzinami. Eksperci twierdzą, że im wcześniej zaczniecie naukę czytania, tym lepiej! Zobacz, na czym polega znana symultaniczno-sekwencyjna metoda nauki czytania prof. Jagody Cieszyńskiej.
Adela Prochyra
dziecko czyta
fot. fotolia.com
Symultaniczno-sekwencyjna metoda nauki czytania opiera się na czytaniu sylabami. Jest ona przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym -  zdaniem wielu autorytetów to dobry moment na rozpoczęcie nauki czytania. 


W zasadzie najbardziej optymalny czas na rozpoczęcie nauki czytania jest przed 3. urodzinami – przekonuje prof. Jagoda Cieszyńska, autorytet w dziedzinie nauki czytania dzieci, autorka symultaniczno-sekwencyjnej metody, znanej także jako wczesna nauka czytania. Dla małego dziecka to bardziej naturalny sposób nauki niż szkolna metoda (analityczno-synetyczna), ponieważ uczy czytania sylab, a nie pojedynczych, wyizolowanych dźwięków. 

Zalety metody wczesnej nauki czytania

To metoda przyjazna dzieciom, bo jest oparta na zabawie i rodzicom, bo nie wymaga skomplikowanych, drogich pomocy dydaktycznych. Żeby ją realizować, można kupić książeczki z serii "Kocham czytać" albo wykonać pomoce samodzielnie. 

Ucząc się czytać tą metodą, dzieci poznają sylaby, które są potem wzorem do odczytywania kolejnych wyrazów. Nauka składa się z 5 etapów i przebiega wg reguły: 
  • powtarzanie - rodzic odczytuje, a dziecko powtarza, 
  • rozumienie - rodzic odczytuje głoskę lub sylabę, a dziecko ją wskazuje lub odwrotnie – rodzic wskazuje, a dziecko odczytuje, 
  • nazywanie - rodzic i dziecko zamieniają się rolami – dziecko odczytuje sylaby lub nazywa sytuacje na ilustracjach, a rodzic je wskazuje. 
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Wczesna nauka czytania: od samogłosek prymarnych do sylaby otwartej  

Pierwszy etap nauki to poznanie samogłosek prymarnych: A, U, I, a następnie kolejnych: E,Y, O. 

Żeby pomóc dziecku je zapamiętać, pokazuje się mu wydrukowane duże litery. Wizualizację wspomaga się pokazywaniem, np. litera Y to uniesione ukośnie ręce, literka i to dotknięcie nosa (kropka nad i) itd.   

Najpierw dziecko uczy się rozpoznawać pojedyncze samogłoski, później ich sekwencje, np. AAA, IO. Ważne, żeby nadać im znaczenie, a nie uczyć "na sucho" – lala mówi "AAA!", koń robi "IO IO" itd. 

Potem rodzic z dzieckiem ćwiczy sylaby otwarte w takiej kolejności:

PA (PA, PO, PU, PÓ, PE, PI, PY) 
MA (MA, MO, MU, MÓ, ME, MI, MY) 
LA (LA, LO, LU, LÓ, LE, LI)
BA (BA, BO, BU, BÓ, BE, BI, BY)
FA (FA, FO, FU, FÓ, FE, FI, FY)
WA (WA, WO, WU, WÓ, WE, WI, WY) 
TA (TA, TO, TU, TU, TE, TI, TY)
DA (DA, DO, DU, DÓ, DE, DI, DY)

Świetnie sprawdzają się sylaby dźwiękonaśladowcze MU, BE. 

Etap 2. wczesnej nauki czytania: od sylaby otwartej do pierwszych wyrazów

Wprowadza się nowe spółgłoski: s, z, k, g, j, n. Dziecko łączy znane sylaby otwarte w proste wyrazy, np. PABA, MALA, LIPA. 

Etap 3. wczesnej nauki czytania: sylaby zamknięte 

Dziecko uczy się odczytywać sylaby odwrotne do tych, które już zna, czyli PA-AP, MA-AM. Z poznanych dotąd spółgłosek i samogłosek tworzy się też całkiem nowe sylaby takie jak MUK, LOL, a także abstrakcyjne pseudowyrazy (dziecku trudno jest wtedy zgadywać), np. ASOS, NOT.  

Etap 4. wczesnej nauki czytania: nowe sylaby otwarte i zamknięte

To moment na poszerzenie nauki z etapów 1 i 3. Dziecko poznaje dwuznaki, czyli CH, SZ itd. oraz spółgłoskę Ł. Ćwiczymy je w sylabach otwartych i zamkniętych, zwiększając zakres czytanych wyrazów i tekstów. 

Etap 5. wczesnej nauki czytania: samodzielne czytanie tekstów

Oprócz ćwiczenia czytania sylab otwartych i zamkniętych, wprowadza się spółgłoski miękkie oraz samogłoski nosowe. 

Na tym etapie nie wykorzystuje się jeszcze tekstów bajek czy baśni, tylko specjalnie przygotowane na potrzeby tej metody dydaktycznej. Rodzic może przygotować tekst samodzielnie – dobrze, żeby jego bohaterem było dziecko. Może też stworzyć opisy do ilustracji. 

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy