dziecko, niemowlę, rozwój dziecka, uśmiech
fot. Andrey Kuzmin - Fotolia.com

Jak rozwijają się wcześniaki?

Gdy dziecko urodził się przed czasem, jest obserwowany z uwagą. Choć wcześniak może zdobywać umiejętności z opóźnieniem, niedługo pewnie nadrobi zaległości.
dziecko, niemowlę, rozwój dziecka, uśmiech
fot. Andrey Kuzmin - Fotolia.com

Wcześniak to dziecko, które przyszło na świat przed 37. tygodniem ciąży. Jego sprawność umysłowa i fizyczna może być początkowo mniejsza niż u dzieci urodzonych o czasie, ale dzięki właściwej opiece lekarzy i rodziców ma szansę prawidłowo się rozwijać. Z badań Instytutu Matki i Dziecka wynika, że choć wcześniaki zaczynają chodzić i mówić później niż ich rówieśnicy, 3/4 z nich po 2-3 latach dogania inne dzieci.

Rozwój noworodka urodzonego przed czasem

Na rozwój dziecka mają wpływ dwa czynniki: stan układu nerwowego oraz otoczenie. Mózg wcześniaka jest jeszcze bardzo niedojrzały, dlatego jego tkanka jest wyjątkowo wrażliwa. Jeśli nastąpiło niedotlenienie albo krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego (tzw. wylewy okołokomorowe), istnieje ryzyko, że noworodek nie będzie rozwijał się prawidłowo. Jednocześnie bardziej niedojrzały mózg jest też bardziej plastyczny, więc jego zdrowa tkanka potrafi przejąć czynności obszarów, które zostały uszkodzone. Oczywiście im mniejsze uszkodzenie, tym lepsze rokowania.

Dziecko, którego mózg został uszkodzony, może rozwijać się nieharmonijnie (tzn. pewne umiejętności osiąga na czas, inne zbyt późno) lub z opóźnieniem (stopnie rozwojowe pokonuje później niż rówieśnicy). Czasem dochodzi do dziecięcego porażenia mózgowego, uszkodzeń wzroku, słuchu, zaburzeń emocjonalnych (kłopoty z koncentracją, nauką).
Redakcja poleca: Wcześniak może być geniuszem: jak Einstein – film
Einstein, Newton, Churchill, Napoleon Bonaparte - wszyscy oni byli wcześniakami. Wcześniaki często dlatego rodzą się wcześniej niż dzieci urodzone o czasie, bo mają więcej do zaoferowania światu niż dzieci urodzone o czasie - mówi prof. Ryszard Lauterbach.

Żeby wcześniak był zdrowy

Mimo to większość wcześniaków dogania z czasem rówieśników, chociaż niekiedy trzeba pomóc dziecku pokonać pewne problemy. Dlatego tak ważna jest jego obserwacja.

Śledząc postępy dziecka, trzeba brać po uwagę tzw. wiek korygowany. Oblicza się go, odejmując od wieku kalendarzowego dziecka czas, który dzielił jego narodziny od terminu porodu wyznaczonego przez lekarza. Tak więc jeżeli dziecko ma pół roku, a urodziło się 2 miesiące za wcześnie, to jego wiek korygowany wynosi cztery miesiące (tyle by miał, gdyby urodził się o czasie). I powinien teraz osiągać takie umiejętności, jakie ma dziecko 4-miesięczne.
  [content:8_1602,1_3806,8_1514,0_4510:CMNews]

Przyglądając się swemu dziecku, zwracaj uwagę, czy:
  • skupia wzrok na twarzach mamy i taty;
  • uśmiecha się do rodziców, wodzi wzrokiem za kolorowymi zabawkami;
  • reaguje na zaczepki podczas przewijania;
  • nie układa ciałka uporczywie w jedną stronę;
  • zaczyna chwytać zabawki i inne przedmioty;
  • wydaje dźwięki, zaczyna gaworzyć;
  • sprawnie ssie, nie krztusi się, przybiera na wadze;
  • jest aktywny, nie widać, by był ospały i apatyczny;
  • jego paluszki u rąk i nóg nie są cały czas mocno zaciśnięte, jeśli skończył trzy miesiące;
  • układa się symetrycznie, nie wygina w literę „c”.
Wszystkie obawy i wątpliwości powinnaś sygnalizować pediatrze. Pamiętaj jednak, że nie każde opóźnienie oznacza, iż coś jest nie w porządku. Wcześniaki rozwijają się bardzo indywidualnie, ich odruchy wczesnoniemowlęce i napięcie mięśni ewoluują nieco inaczej niż u dzieci urodzonych o czasie.
  [content:8_1504,1_1056,0_1752,8_919:ECVideo]

Nie sposób opracować dla wcześniaków dokładnych tabel rozwoju, bo opóźnienie zależy od czasu, kiedy dziecko przyszło na świat, i od stopnia ewentualnych urazów układu nerwowego. Trzeba też wiedzieć, że normy rozwojowe są szerokie i maluch, który w 7. miesiącu wieku korygowanego nie siedzi, nie musi być chory – może mieścić się w dolnej granicy normy. 

Co powinno umieć roczne dziecko - wyjaśnia pediatra:
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 26 głosy

Zobacz także

Popularne tematy