fot. Fotolia

Wcześniak może zostać Einsteinem

Wcześniaki rodzą się za wcześnie, bo... mają więcej do zaoferowania światu niż te dzieci, które rodzą się w 40. tygodniu ciąży. Wcześniakiem był geniusz XX wieku Albert Einstein. Wcześniakami byli: Winston Churchill, Mark Twain, Izaak Newton, Napoleon Bonaparte.
Katarzyna Pinkosz
fot. Fotolia
– Jest sporo osób, które urodziły się przedwcześnie, a wiele zmieniły w naszym życiu i w życiu naszych poprzedników. Gdy moi młodsi koledzy idą przyjmować na świat wcześniaki, powtarzam im, że często wcześniaki rodzą się za wcześnie, bo mają więcej do zaoferowania światu. I trzeba do nich podchodzić z szacunkiem, by miały szansę spełnić swoje marzenia – mówi prof. Ryszard Lauterbach, neonatolog, kierownik Oddziału Klinicznego Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Czytaj też: Znamy najlepszy lek dla wcześniaka

Wyjątkowe wcześniaki

– Udało nam się 7 lat temu uratować spektakularną gromadkę dzieci: pięcioraczki (słynne pięcioraczki kieleckie). Najmniejsza dziewczynka ważyła 570 g, największa – 800 g. Rozwijają się świetnie, prowadzą w tej chwili swój blog, można popatrzeć, jak się rozwijają, jak rozrabiają, jakie mają pomysły – opowiada prof. Lauterbach.
Inna wyjątkowa pacjentka to Wiktoria, której już samo imię świadczy o zwycięstwie medycyny. Urodziła się z wagą ok. 600 g.
– W wieku 5 lat sama napisała do nas, do kliniki kartkę świąteczną z okazji Świąt Bożego Narodzenia. A w wieku 6-7 lat przysłała nam swoje rysunki, które zdobywają nagrody na konkursach krajowych i międzynarodowych. Jest wspaniałą, ładną, rezolutną osobą, która zachwyca nas swoim talentem, przedsiębiorczością. A pamiętamy, jakie trudne chwile przeżywaliśmy na początku, kiedy przez wiele tygodni musieliśmy stosować bardzo intensywne leczenie, żeby uratować jej życie – mówi prof. Lauterbach.
Redakcja poleca: Wcześniak może być geniuszem: jak Einstein – film
Einstein, Newton, Churchill, Napoleon Bonaparte - wszyscy oni byli wcześniakami. Wcześniaki często dlatego rodzą się wcześniej niż dzieci urodzone o czasie, bo mają więcej do zaoferowania światu niż dzieci urodzone o czasie - mówi prof. Ryszard Lauterbach.

Dla wcześniaka ważny jest przebieg ciąży

Najmniejsze wcześniaki uratowane w klinice prof. Lauterbacha ważą mniej niż 500 g. To jednak nie masa ciała jest najważniejsza, tylko wiek ciążowy. Czasem dzieci ważą 500 g, ale przebywają w łonie mamy 26-28 tygodni: ich rozwój jest zaburzony, bo słabo przybywają na wadze, ale dojrzewają. Znacznie mniejsze szanse na prawidłowy rozwój mają te wcześniaki, które urodziły się w 22.-23. tygodniu ciąży.
Dla rokowania, jak będzie wyglądać dalsze życie wcześniaka, bardzo ważne jest, jaki był przebieg ciąży. Jeśli ciąża przebiegała prawidłowo, a tylko jakaś nagła sytuacja wyzwoliła poród przedwczesny, to jest duża szansa, że dziecko będzie rozwijać się zdrowo.
Jeśli rozwojowi dziecka towarzyszyły patologie, zarówno ze strony matki, jak dziecka, to szanse wcześniaka są dużo mniejsze.
– Dlatego tak ważna jest opieka położnicza. Niestety, w XXI wieku zdarzają się sytuacje, gdy przychodzi do nas kobieta w ciąży zagrożonej, w 26. tygodniu, i jest to jej pierwsza wizyta w ciąży. Szanse takiego dziecka są dużo mniejsze, bo pierwsze 20-25 tygodni jest wręcz kluczowe dla dalszego życia człowieka. To wtedy powstaje jego "program" na całe życie – dodaje prof. Lauterbach.
W Polsce co roku ok. 6,7% przedwcześnie, a więc przed 37. tygodniem ciąży.
Spośród wszystkich rodzących się w ciągu roku dzieci 5,5% ma masę poniżej 2,5 kg, w tym 0,46% to dzieci z masą 500-999 g.

Czytaj też: 5 suplementów niezbędnych w ciąży: najnowsze zalecenia

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy