wcześniak, noworodek urodzony przed terminem, temperatura niemowlęcia
fot. fotolia

Jak opiekować się wcześniakiem?

Wcześniak nie ma łatwego startu na tym świecie. Co nie oznacza, że nie może wkrótce dogonić rówieśników urodzonych w terminie. Wiele zależy nie tylko od opieki medycznej, ale także od was!
Aleksandra Sokalska
wcześniak, noworodek urodzony przed terminem, temperatura niemowlęcia
fot. fotolia

Wiele zależy od tego, jak wcześnie urodziło się dziecko i ile waży. Wcześniak, który przyszedł na świat około 36. tygodnia ciąży i waży ponad dwa i pół kilo, a przy tym dobrze oddycha i ssie pierś, nie potrzebuje pomocy. Ale dziecko narodzone dużo wcześniej, ważące poniżej dwóch kilogramów, wymaga specjalistycznej opieki i nieraz długotrwałego pobytu w szpitalu.

Karmienie noworodka urodzonego przed czasem

Dziecko urodzone przed 33. tygodniem ciąży nie ma jeszcze dostatecznie wykształconego odruchu ssania. Najmłodsze, urodzone przed 28. tygodniem, są zwykle podłączone do respiratora i karmione dożylnie. Trochę starsze wcześniaki karmi się sondą (mlekiem mamy lub mieszanką dla wcześniaków) i tylko dożywia kroplówką. Mamine mleko jest lepsze, chroni przed infekcjami i wzmacnia organizm. Mleko kobiety, która urodziła wcześniaka, ma nieco inny skład, więcej białka i mikroelementów. Aby jednak utrzymać laktację, trzeba odciągać pokarm minimum 8 razy na dobę.

Na początku podaje się noworodkowi niewielkie ilości jedzenia ok. 2, 3, 5 ml, co dwie, trzy godziny. Kiedy pojawi się odruch ssania, można rozpocząć karmienie ze strzykawki, potem podając do ssania palec, a wreszcie butelkę lub pierś. Dziecku urodzonemu przed 31. tygodniem ciąży i z masą poniżej 1500 g, można podawać mieszankę z tzw. wzbogacaczami. Dodaje się je też do mleka mamy, aż dziecko osiągnie 38. tydzień wieku korygowanego i przekroczy 2500 g. Jeśli wcześniak musi dostawać mleko modyfikowane, będzie to zapewne mieszanka dla noworodków z niską masą urodzeniową.

Sprawdź, jak przygotować mleko dla dziecka
Redakcja poleca: „Mama uzdrawia wcześniaka!” – mówi ekspertka ze Szpitala Medicover [WIDEO]
Dzięki czułości mamy i taty wcześniak rozwija się lepiej, szybciej przybiera na wadze i szybciej może wyjść ze szpitala. To fakty poparte badaniami! – mówi dr Marta Balicka.

Waga wcześniaka

W szpitalu wcześniak jest regularnie ważony. To pomaga sprawdzić, czy wypija wystarczającą ilość mleka. W domu możesz się poczuć nieco bezradna – czy zjada tyle, ile powinien? Ważenie wcześniaka przed i po każdym posiłku nie ma sensu, sprawi, że będziesz się denerwować, a stres nie sprzyja laktacji. Zaufaj lekarzom, którzy by nie wypisali dziecka, nie mając pewności, że jest w dobrym stanie!

Możesz też sprawdzić, czy noworodek się najada

Pielęgnacja wcześniaka

Skóra dziecka jest delikatna, ma mało włókien elastynowych i cienkie włókna kolagenowe. Warstwa rogowa i gruczoły nie są w pełni rozwinięte. Jednak jest to zdrowa skóra i wszystko będzie dobrze, dopóki nie zostanie uszkodzona. Szczególnej dbałości wymaga pupcia – styka się z moczem i kałem, a jeśli jest wilgotna, łatwo się odparza. Przewijaj wcześniaka co 2–3 godziny, delikatnie, ale dokładnie oczyszczaj mu skórę, zawsze stosuj krem do pupy chroniący przed odparzeniami.

Pieluszki w rozmiarze dla maleńkiego wcześniaka kupisz w internecie (np. na stronie: www.wczesniak.pl). Wcześniaka kąp codziennie. Jeśli płacze i kuli się, zacznij od obmywania na materacyku w ciepłym pomieszczeniu. Po umyciu delikatnie osusz ciałko (nie trzyj), posmaruj je oliwką (również główkę). Na noc zakładaj dziecku czapeczkę i rękawiczki – wcześniak łatwo się wychładza, nawet jeśli w domu jest ciepło.


Noszenie wcześniaka

Dziecko może mieć dłużej kłopoty z pewnym trzymaniem główki niż inne dzieci. Podnoś je powoli, przywodząc rączki i nóżki do tułowia. Trzymaj je blisko siebie. Gdy podrośnie, wypróbuj tzw. pozycję kołyskową: trzymaj niemowlę plecami do siebie, jedną ręką obejmuj je za klatkę piersiową, a drugą podtrzymuj pupę i nóżki.

Zobacz też, jak nosić noworodka

Rozwój wcześniaka

Sprawność umysłowa i fizyczna wcześniaków jest zwykle mniejsza niż dzieci urodzonych o czasie. Jednak większość z nich zdrowo rośnie i dość szybko dogania rówieśników (3/4 robi to przed upływem trzeciego roku życia!).

Wiek wcześniaka

Oblicza się go, odejmując od właściwego wieku dziecka czas, który dzielił narodziny od terminu porodu wyznaczonego przez lekarza. Jeśli niemowlę ma pół roku, a urodziło się dwa miesiące za wcześnie, jego wiek korygowany wynosi cztery miesiące.

Co pomoże wcześniakowi

Sprawdź, jak pomóc swojemu wcześniakowi zaaklimatyzować się na świecie. O tym pamiętaj:

  • Już w szpitalu dotykaj, głaszcz i przytulaj swojego wcześniaka. Leczenie szpitalne nie sprzyja jego rozwojowi – zamiast pozytywki, grzechotek, spacerów dziecko widzi biel szpitalnych ścian i słyszy szum kroplówki. Ale możesz wiele zmienić! Wystarczy zdjąć biżuterię i umyć ręce przed włożeniem ich do inkubatora. Przekazujesz w ten sposób dziecku „dobre” domowe bakterie ze swej skóry, dzięki którym staje się bardziej odporne.

  • Wcześniaki często pieszczone przez rodziców szybciej rosną. Jeśli stan dziecka na to pozwala, dobre jest „kangurowanie” – noszenie dziecka w chuście na brzuchu. Czuje ono wtedy ciepło i bicie twojego serca. Na oddziałach wcześniaki układane są w prawidłowych pozycjach przy pomocy „gniazdek” (rękawów ze styropianowymi kulkami). Ułatwia im to prawidłowe poruszanie rączkami i nóżkami, zabezpiecza przed asymetrią.

  • Chodź ze wcześniakiem na kontrole. Noworodek urodzony za wcześnie po opuszczeniu szpitala powinien być pod opieką poradni dla wcześniaków. Jeśli lekarz dostrzeże nieprawidłowości, da skierowanie do neurologa lub ortopedy. Niezbędna jest też kontrola okulistyczna. Pamiętaj, że nawet przy drobnych zaburzeniach w rozwoju neonatolog może skierować cię na instruktaż. Nauczysz się tam, jak wykonywać z niemowlakiem ćwiczenia usprawniające.

 

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy