GRY
 
 

Wcześniak w domu

Taki kruchy i taki mały. Od kiedy przywiozłaś go ze szpitala, masz tyle wątpliwości. Spróbujemy je rozwiać, byś odzyskała utracony spokój.

Hura. Wypisali go ze szpitala. Ale zamiast początkowej radości zaczynasz odczuwać strach. Nie martw się niepotrzebnie. Decyzję, czy wcześniak da sobie radę poza oddziałem noworodkowym, podjęli przecież lekarze. Do ciebie należy teraz troskliwa opieka. A my postaramy się wyjaśnić, na czym ona właściwie polega.

Jak ma wyglądać kącik wcześniaka
Przede wszystkim łóżeczko nie powinno stać w osobnym pokoju, lecz tam, gdzie śpią rodzice. Tak jest wygodniej i bezpieczniej. Kącik dla maluszka urządza się podobnie, jak dla każdego noworodka. Trzeba tylko zwrócić uwagę, by dziecku było ciepło. Gdy w mieszkaniu jest chłodno (powinno być 20–21°C), przyda się dodatkowy grzejnik lub specjalna lampa. Przed wyjściem ze szpitala zapytaj lekarza, czy maluszek powinien leżeć w „gniazdku” (tak układa się dzieci na oddziałach dla wcześniaków), czy nie ma już takiej potrzeby.

Po czym poznać, że noworodkowi jest ciepło
Najlepiej dotknąć karku. Jeśli jest ciepły – wszystko jest w porządku. Czubek nosa i rączki mogą być chłodne, ale stópki nie. Noworodek powinien być ubrany w miękkie bawełniane body, śpioszki oraz ciepły kaftanik. Na główce nie musi mieć czapki, chyba że w pokoju jest mniej niż 20°C. Dziecko można otulać ciepłą kołderką, wtedy będzie czuło się bezpiecznie.

A co z monitorem oddechu dla noworodka
U wcześniaków mogą zdarzać się bezdechy (dziecko „zapomina” oddychać), więc lepiej korzystać z monitora. Jest wiele rodzajów tych urządzeń (np. tzw. płytka umieszczana pod materacem lub aparat, mocowany przy pampersie). Mają czujnik, który sygnalizuje dźwiękiem, gdy dziecko nie oddycha 20–30 sekund. Trzeba wtedy podejść do maluszka, delikatnie go poklepać, przytulić, a oddech wróci do normy.

Na czym polega kangurowanie noworodka
Wcześniak wymaga bliskiego kontaktu z mamą, by mógł odzyskać to, co stracił w wyniku przedwczesnego porodu. Trzeba go przytulać, kłaść na klatce piersiowej skóra do skóry (to jest właśnie kangurowanie). Wtedy też słyszy uspokajające bicie serca mamy. Należy też delikatnie go kołysać, co wpływa korzystnie na zmysł równowagi, śpiewać mu, głaskać go, dotykać. Czułe gesty są dla rozwoju tak samo ważne jak odpowiedni pokarm.

Dlaczego infekcje są szczególnie groźne dla takiego noworodka
Maluch urodzony przed czasem jest pozbawiony przeciwciał, które przekazuje mama w ostatnich tygodniach ciąży. Jego układ odpornościowy jest bardzo niedojrzały. Dlatego oprócz przestrzegania higieny, przez pierwsze tygodnie trzeba chronić maleństwo przed odwiedzinami gości.

Jak nie przeziębić noworodka w kąpieli
W łazience powinno być cieplej niż w pokoju (22–25°C). Temperaturę wody mierz specjalnym termometrem (odpowiednia to ok. 37°C) lub łokciem (czujesz przyjemne ciepło). Kąpiel powinna być krótka, pięciominutowa. Po niej dziecko trzeba otulić miękkim ręcznikiem. Żadna część ciała, zwłaszcza główka, nie może zostać bez przykrycia, bo wcześniak szybko się wychładza. Delikatnie osusz malca, pupę posmaruj kremem przeciw odparzeniom, na główkę nałóż cienką bawełnianą czapeczkę (tylko na godzinę).

Czym smarować noworodka i w czym myć noworodka
Skóra maleństwa jest bardzo delikatna, cienka, a gruczoły wydzielające pot i łój nie funkcjonują jeszcze prawidłowo. Kosmetyków używaj oszczędnie. Nie natłuszczaj całego ciałka ani oliwką, ani kremem, tylko skórę pod pieluszką smaruj kremem przeciw odparzeniom. Przy przewijaniu nie pocieraj mocno skóry (nie staraj się usuwać resztek kremu). Używaj chusteczek pielęgnacyjnych lub wody. Stosuj dermokosmetyki (hipoalergiczne, bezzapachowe do kupienia w aptece, np. Balneum, Oilatum, SVR). Nie używaj mydła, do wody dodaj emolient, środek, który nie tylko myje, ale i nawilża skórę maluszka.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Ocena (3 oceny)

4.3
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!