GRY
 
 

Wcześniak w szpitalu

Co rodzice mogą robić na oddziale noworodkowym, by nie przeszkadzać lekarzom i nie zaszkodzić dziecku?

Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
Moje dziecko urodziło się w 32. tygodniu ciąży. Leży w szpitalu. Chciałabym mu jakość pomóc, ale nie wiem jak. Co rodzice mogą robić na oddziale, by nie przeszkadzać lekarzom i nie zaszkodzić dziecku. Kasia z Płocka

Przede wszystkim proszę porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym – on wytłumaczy Pani, jakie zwyczaje panują na oddziale. W tym wypadku wszystko jest bowiem uzależnione od stanu zdrowia dziecka. Jeżeli lekarz neonatolog wyrazi zgodę, będzie Pani mogła trzymać dziecko za rączkę, dotykać go, a nawet zmieniać mu pieluszkę. Nie wszyscy rodzice wiedzą, że powinni do dziecka także jak najwięcej mówić. Z badań naukowych wynika, że wcześniaki, które czują więź z mamą i tatą, ich ciepło, szybciej się rozwijają.

Poza tym jeśli lekarz pozwoli, będzie Pani mogła pomagać w karmieniu dziecka – pielęgniarka wytłumaczy Pani, jak trzymać strzykawkę podczas karmienia sondą. Być może także będzie mogła Pani przytulić dziecko, stosując metodę kangurowania. Na pewno bardzo Pani pomoże, jeśli kupi Pani i przyniesie do szpitala specjalne pieluchy dla wcześniaków (pieluchy typu „newborn” są dla takich dzieci za duże). Specjalne pieluszki dla wcześniaków można kupić w Internecie.


td_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Zakrztusiło się niemowlę? Sprawdź, co wtedy robić! [Film]
Sprawdź, co robić, gdy niemowlę się zakrztusi. Poznaj zasady udzielania pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu niemowlaka. Ta wiedza może uratować życie twojego dziecka!
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj