Jakie zasady obowiązują na oddziale noworodkowym? [WIDEO]

Wcześniak w szpitalu to trudna sytuacja dla całej rodziny. Na oddziale Intensywnej Opieki Noworodka, czyli w miejscu, gdzie trafiają wcześniaki i maluszki wymagające wyjątkowej troski, obowiązują restrykcyjne zasady. Jak się zachować na oddziale noworodkowym, zapytaliśmy doświadczoną pielęgniarkę.
Każdy szpital opracowuje swoje wewnętrzne zasady opieki nad noworodkiem i wcześniakiem w oparciu o to, co jest dla danej placówki najważniejsze. Jednak zawsze najistotniejsza jest obecność rodziców przy dziecku w szpitalu.

 

Co wolno rodzicom z wcześniakiem w szpitalu?   

Rodzice są zapoznawani z regulaminem i zasadami panującymi w danej klinice i proszeni o przestrzeganie ich.  Dowiadują się, z czego mogą korzystać. Dostają to też zwykle na piśmie, bo nadmiar informacji oraz emocje powodują, że wszystko to trudno jest od razu zapamiętać. 
  • Czasami oboje rodzice mogą być przy dziecku 24 godziny na dobę, w niektórych klinikach może to być tylko jedno z nich.
  • Rodzice mogą przynosić pieluchy, chusteczki
  • Rodzice mogą się opiekować swoim wcześniakiem, ale tylko swoim. Ze względów bezpieczeństwa zdrowotnego zazwyczaj nie wolno dotykać innych dzieci.
  •  Rodzice muszą zdejmować biżuterię wchodząc na oddział (żeby nie przenosić zarazków).
  • Nie należy też wchodzić na inne sale niż ta, gdzie jest własne dziecko.
  • W salach musi panować półmrok, co chroni delikatne oczy wcześniaków.
  • Nie wolno hałasować – już cicha, odbywana szeptem rozmowa jest ogromnym wyzwaniem dla niedojrzałego słuchu wcześniaka

Wszystko to  rodzice powinni robić po to, by chronić swoje własne dziecko. Przed przenoszenie bakterii, przed zakażeniem wewnątrzszpitalnym.

 

Opieka nad noworodkiem podłączonym do aparatury medycznej

Trudną sprawą jest oswojenie się z ilością i wyglądem sprzętu, do jakiego najczęściej są podłączane wcześniaki. To zawsze wymaga objaśnienia, pomocy ze strony personelu medycznego i... czasu. Aparatura na oddziale intensywnej terapii noworodka wygląda po prostu kosmicznie.
Jednak w najważniejszy sprzęt do opieki nad maluszkiem wyposażeni są rodzice – to ich miłość do dziecka! Ona pozwoli przetrwać nawet najtrudniejsze chwile.
 

Zobacz też: Kto lepiej zaopiekuje się wcześniakiem – mama czy doświadczona pielęgniarka? [WIDEO]


 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy