Gdy dziecko rodzi się za wcześnie...

Każda kobieta ma nadzieję, że po dziewięciu miesiącach ciąży urodzi zdrowego bobasa. Czasem jednak dziecko przychodzi na świat za wcześnie. Co wtedy robić? Tłumaczy profesor Ewa Helwich, ekspert z IMiD.
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
noworodek, szpital, inkubator
Narodziny wcześniaka są dla rodziców szokiem. By go złagodzić i jak najlepiej zaopiekować się maluszkiem, potrzeba wiele miłości, cierpliwości, a także wiedzy. Żeby pomóc wam w uzyskaniu informacji, profesor Ewa Helwich – neonatolog (specjalista od rozwoju noworodków), odpowiada na nadesłane do redakcji pytania.

Kiedy noworodka uznaje się za wcześniaka?
Ewa Helwich:
Wtedy, gdy poród następuje przed upływem 37. tygodnia ciąży. Obecnie udaje się uratować nawet dzieci urodzone w 23. tygodniu. Niestety, nie wszystkie. Te z wagą poniżej 1 kg są skrajnie niedojrzałe. Trudniej więc jest utrzymać je przy życiu i przeprowadzić przez niebezpieczny okres.

W jaki sposób można zwiększyć szanse dziecka?
Ewa Helwich:
Najlepiej, gdyby poród nastąpił w specjalistycznym ośrodku, bez konieczności transportowania do niego dziecka. To zwiększa szanse na uratowanie wcześniaka, szybkie ustabilizowanie jego krążenia i oddechu oraz uniknięcie powikłań, np. neurologicznych, płucnych i ze wzrokiem (tzw. retinopatia wcześniaków).

Gdzie szukać specjalistycznej opieki?
Ewa Helwich:
W Polsce mamy trzystopniową opiekę szpitalną. Pierwszy poziom przeznaczony jest dla kobiet, u których ciąża i poród przebiegają normalnie. Do szpitali drugiego stopnia kierowane są przypadki z niewielkimi komplikacjami, do trzeciego zaś te wymagające bardzo zaawansowanej opieki medycznej. W każdym województwie znajduje się przynajmniej jedna taka placówka. By kobieta, u której występuje ryzyko przedwczesnego porodu, została do niej przyjęta, potrzebuje skierowania od lekarza prowadzącego ciążę. Im wcześniej się o nie postara, tym lepiej. Nadal bowiem brakuje miejsc na takich oddziałach, jest za mało personelu i profesjonalnej aparatury medycznej.

Kiedy trzeba się liczyć z przedwczesnym porodem?
Ewa Helwich: Ryzyko zwiększa się przy niektórych chorobach przewlekłych (zwłaszcza jeśli nie były leczone przed zajściem w ciążę i w jej trakcie), a także jeśli kobieta już poprzednio rodziła przedwcześnie. Inne przyczyny to m.in. nieleczone infekcje, szczególnie układu moczowego i dróg rodnych, zbyt ciężka praca, silny stres, palenie papierosów, brak higieny i profilaktyki zdrowotnej – w tym regularnych badań czy odpowiedniej dla ciężarnej diety.

Co się dzieje po porodzie?
Ewa Helwich:
Najmniejsze dzieci, te z wagą poniżej kilograma, w pierwszym okresie z reguły potrzebują wsparcia oddechowego i kontroli pracy układu krążenia. Są stale monitorowane przez aparaturę medyczną. By zapewnić im środowisko jak najbardziej zbliżone do tego w łonie matki, muszą przebywać w inkubatorze. Pozwala on dostosowywać na bieżąco temperaturę i wilgotność powietrza do potrzeb dziecka.

Redakcja poleca: Jakie zasady obowiązują na oddziale noworodkowym? [WIDEO]
Wcześniak w szpitalu to trudna sytuacja dla całej rodziny. Na oddziale Intensywnej Opieki Noworodka, czyli w miejscu, gdzie trafiają wcześniaki i maluszki wymagające wyjątkowej troski, obowiązują restrykcyjne zasady. Jak się zachować na oddziale noworodkowym, zapytaliśmy doświadczoną pielęgniarkę.

Ocena (3 oceny)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Znowu płacze

Wiosna z maluszkiem