wcześniak
fot. Koalicja dla Wcześniaka

Wcześniak: mały człowiek z wielkim bagażem

Co roku w Polsce rodzi się ok. 26 tysięcy wcześniaków. Najmniejsze ważą mniej niż kilogram. Nowoczesna medycyna, wsparcie lekarzy, czułość i troska rodziców – to wszystko sprawia, że wcześniak ma szansę rozwijać się prawidłowo. Potrzebuje jednak wyjątkowego wsparcia.
Katarzyna Pinkosz
wcześniak
fot. Koalicja dla Wcześniaka
Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Niektóre wcześniaki ważą prawie 3 kg i dobrze się rozwijają. Ale są i takie, które urodziły się z wagą poniżej kilograma, mają wiele problemów neurologicznych, kardiologicznych, pulmologicznych.
Wcześniak to mały człowiek z wielkim bagażem. Mały człowiek, o którego trzeba walczyć.

Pierwsze dni wcześniaka

Pierwsze dni życia wcześniaka nie są łatwe. Walka o życie i zdrowie wcześniaka bywa bardzo długa. Co drugi wcześniak urodzony w Polsce przebywa po urodzeniu w szpitalu dłużej niż 2 miesiące.
W związku z przedwczesnym urodzeniem i niepełną dojrzałością pęcherzyków płucnych wcześniaki są 10 razy bardziej narażone na zakażenia dolnych dróg oddechowych niż dzieci urodzone o czasie.

Niebezpieczne dla wcześniaków są wszystkie infekcje, m.in. wywołane m.in. zakażeniami wirusem RS, który występuje w sezonie jesienno-zimowym. Może ono spowodować powrót dziecka na oddział intensywnej terapii. Olbrzymią rolę w zapobieganiu im pełni profilaktyka poprzez immunizację i szczepienia ochronne.
Redakcja poleca: Wcześniaki to zwycięstwo medycyny - film
Kilka lat temu udało się uratować słynne pięcioraczki kieleckie, które dziś prowadzą swój blog. Wiktoria, która urodziła się z wagą 600 g w wieku 5 lat napisała własnoręcznie do profesora kartkę świąteczną. Od czego zależy prawidłowy rozwój wcześniaka - tłumaczy prof. Lauterbach.

Wcześniak w domu

Walka o życie i zdrowie wcześniaka nie kończy się wraz z wyjściem ze szpitala. Potrzeba olbrzymiej determinacji i siły ze strony rodziców, aby wcześniak mógł się odpowiednio rozwijać i nadrabiać różnice rozwojowe. Wymaga to stałej kontroli wielu lekarzy specjalistów – neurologa, okulisty, pulmonologa, rehabilitanta czy kardiologa.
Niestety, w Polsce wciąż utrudniony jest dostęp do tych lekarzy dla rodziców wcześniaków. Aż 60% ankietowanych rodziców wcześniaków uważa, że dostęp do specjalistów jest bardzo słaby lub bardzo utrudniony.

- Mimo, że dokonał się duży postęp w zakresie opieki nad przedwcześnie urodzonymi noworodkami, w Polsce wciąż brakuje programu kompleksowego wsparcia, pozwalającego na zwiększenie dostępności do nowoczesnej, wielospecjalistycznej opieki. Koalicja dla wcześniaka i Neonatologiczny Nadzór Krajowy opracowuje projekt, który zakłada stworzenie ośrodków specjalistycznych, które mogłyby zapewnić diagnostykę i opiekę ambulatoryjną dla wcześniaków po opuszczeniu przez nich oddziałów neonatologicznych – mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie Neonatologii.

Wsparcie, miłość i akceptacja wcześniaka

Aż 40% mam wcześniaków odczuwa lęk, a prawie co trzecia czuje się bezradna, dlatego tak ważne jest wsparcie lekarzy, rozmowa oraz doświadczenia innych rodziców. Dla wcześniaka oprócz opieki medycznej, najważniejsza jest miłość, dotyk, obecność rodziców. To pomoże wcześniakowi przetrwać najtrudniejsze chwile i lepiej rozwijać się w przyszłości.

Nawet wcześniaki urodzone bardzo wcześnie z małą i bardzo małą masą urodzeniową mogą zdrowo się rozwijać i być radością dla swoich rodziców. W większości przypadków wcześniaki nadrabiają zaległości rozwojowe w pierwszych 2-3 latach życia, choć nie wszystkie i nie w pełni. Wszystkie za to bardzo potrzebują miłości i akceptacji rodziców.

Ok. 8-9 proc. noworodków w Polsce to wcześniaki. Nie zawsze można zapobiec przedwczesnemu porodowi, jednak warto robić wszystko, by dziecko nie urodziło się przedwcześnie.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy