Prof. Dobrzańska z CZD: „Wcześniaki to wielkie wyzwanie dla nas, lekarzy”

Wcześniaki stanowią aż 7 proc. wszystkich dzieci. – To wysoki odsetek – mówi prof. Anna Dobrzańska z Centrum Zdrowia Dziecka, która leczeniem wcześniaków zajmuje się na co dzień. – Poród przed terminem to brutalne przerwanie prawidłowego rozwoju dziecka. Jak radzą sobie z nim lekarze?

Zobacz inne z serii: Jak wspierać rozwój wcześniaka? (14)

– Wcześniaki to bardzo wielkie wyzwanie dla współczesnej neonatologii – mówi prof. Dobrzańska z Centrum Zdrowia Dziecka. – Staramy się jednak mu sprostać jak najlepiej. 

Profesor Dobrzańska tłumaczy, że w porównaniu ze światem w łonie mamy, świat zewnętrzny jest dla dziecka zimny, twardy, za jasny i niekorzystnie wpływający na jego rozwój. 

– Poród przed terminem to brutalne przerwanie prawidłowego procesu rozwoju dziecka – mówi. Tłumaczy, że u przedwcześnie urodzonego dziecka właściwie wszystkie narządy – m.in. płuca, wzrok, ośrodkowy układ nerwowy – nie funkcjonują prawidłowo.

– Płuca nie są gotowe do oddychania. Oczko nie jest gotowe do patrzenia, siatkówka jest jeszcze zupełnie niedojrzała. Przewód pokarmowy nie jest gotowy do trawienia i przyjmowania drogą naturalną tego, co najbardziej naturalne, czyli pokarmu mamy. 
Obejrzyj także: Kiedy mama wcześniaka może przystawić dziecko do piersi? 

Na koniec dodaje, że obecnie współczesna medycyna jest w stanie pomóc dzieciom urodzonym przedwcześnie,  jednakże ta pomoc także niesie niekorzystne skutki uboczne. 
– Zespół leczący musi  oddychać za dziecko, jeśli trzeba; odżywiać drogą dożylną, jeśli trzeba; odpowiednio dbać o rozwój wzroku. Zmagamy się jednak z powikłaniami tego, co musimy robić

Powikłaniami grożą m.in. inwazyjne techniki medyczne, ingerencja w tkanki, naruszanie ciągłości skóry, a także mechaniczna wentylacja dziecka – często konieczna przy najmniejszych wcześniakach.

Czytaj także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy