Encyklopedia zdrowia dziecka

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż Wszystkie

Węch

Dziecko od razu po urodzeniu rozpoznaje swoją mamę po zapachu. Węch jest u maleństwa najlepiej działającym zmysłem, który gwałtownie rozwija się także w pierwszych tygodniach życia. Dzięki temu zmysłowi mały człowiek poznaje świat. Dowiedz się, co czuje mały nosek.

Zapach mamy
Naukowcy po przeprowadzeniu wielu badań dowiedli, że noworodki nie tylko potrafią rozpoznać zapach mleka mamy, ale również zapach jej ciała w odróżnieniu od zapachu innych osób. Szukanie piersi mamy, tulenie się do niej to efekt doskonale rozwiniętego u maleństwa zmysłu węchu.

W brzuchu mamy
Od chwili zapłodnienia węch jest najszybciej rozwijającym się zmysłem. Wody płodowe zmieniają swój skład w zależności od tego, co zje mama – maleństwo potrafi to wyczuć. Dziecko odbiera doznania smakowe, angażując w nie także zmysł powonienia. Odróżnia smak słodki od kwaśnego.

Pierwsze dwa tygodnie
Noworodek poznaje mamę po zapachu – kiedy czuje ją w pobliżu siebie, jest spokojny i bezpieczny. Dopiero później do poznawania nowego świata włączają się inne zmysły – wzrok i słuch.
Dziecko, jak twierdzą naukowcy, odróżnia także zapachy przyjemne od nieprzyjemnych. Przy nieprzyjemnym zapachu często mimiką twarzy daje do zrozumienia, że woń ta mu nie odpowiada. Niekiedy wyraża dezaprobatę sapaniem i prychaniem. Kiedy zapach jest przyjemny, buzia maleństwa staje się rozluźniona, oddech łagodny, a całe ciałko wyraża aprobatę.

W czwartym miesiącu
Malec używa już węchu zupełnie świadomie jako narzędzia w poznawaniu otaczającego go, zmieniającego się świata. Wącha wszystko, co tylko się da, jakby tworząc na własny użytek zapachowy przewodnik po otoczeniu. Biorąc do buzi zabawkę czy gryzaczek, prawdopodobnie także wącha dany przedmiot.

W szóstym miesiącu
System zmysłu węchu funkcjonuje wówczas jak u dorosłego człowieka. Sześciomiesięczne dziecko wyraża swoje upodobania zapachowe w sposób bardzo zdecydowany – może odmówić zjedzenia zupy o ostrym lub charakterystycznym zapachu, ale może także odmówić zjedzenia pokarmu, który nie pachnie zachęcająco. W tym czasie kształtują się gusty zapachowe i smakowe.

Zobacz:
Wzork
Słuch

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra

Przczytaj także artykuł:
Czy moje dziecko dobrze słyszy
Jak rozwija się wzrok maluszka