Czy wegetarianka w ciąży musi jeść mięso?

„Jesteś w ciąży i musisz jeść dużo mięsa, bo dziecko potrzebuje żelaza!” – usłyszysz za każdym razem, gdy na twoim talerzu zabraknie kotleta. Ale czy ta teoria jest wciąż aktualna? A może przyszła mama wegetarianka to wcale nie taki zły pomysł?
Katarzyna Imiołek
ciąża, brzuszek, warzywa, sałatka
fot. Panthermedia
Jeszcze niedawno mało kto wyobrażał sobie obiad bez schabowego czy zupę bez wkładki mięsnej. Jednak to się szybko zmienia – ludzie coraz częściej decydują się na wyłączenie z jadłospisu potraw pochodzenia zwierzęcego. Gdy dotyczy to „zwykłych” dorosłych, mało kto ma obiekcje. Niech jednak to przyszła mama ogłosi, że nie je mięsa – zaraz się zaczynają komentarze, ile to jej przyniesie szkód. Czy tak jest naprawdę, zapytaliśmy Małgorzatę Desmond, specjalistę medycyny żywienia i dietetyki, która prowadzi badania weryfikujące wpływ diet roślinnych na rozwój dzieci w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Oto nowe fakty!

Nie tylko sałata

Wbrew powszechnie panującym stereotypom dieta wegetariańska czy wegańska może być bardzo urozmaicona i nie składa się wyłącznie z przysłowiowej już zieleniny. Podstawą jej są bowiem pełne ziarna zbóż, warzywa, owoce, rośliny strączkowe oraz orzechy i pestki. Spożywanie produktów tylko z tych grup jest w stanie pokryć zapotrzebowanie organizmu na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe (pod warunkiem włączenia do diety produktów fortyfikowanych w witaminę B12 w odpowiednich ilościach lub suplementacji tej witaminy). Potwierdza to Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków: „Dobrze zaplanowana dieta wegańska oraz inne rodzaje diet wegetariańskich są odpowiednie dla ludzie na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa oraz dorastania”.
Adekwatność diet wegetariańskich i wegańskich na każdym etapie życia człowieka potwierdzają też m.in. Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyków, Amerykańska Akademia Pediatrii, Kanadyjskie Stowarzyszenie Pediatryczne czy brytyjski odpowiednik naszego NFZ.
Nie jest więc prawdą, że jeśli przyszła mama wyeliminowała z menu mięso, ryby, jaja czy nabiał, spowoduje u siebie niedobory składników odżywczych czy narazi malca na jakiekolwiek kłopoty zdrowotne. – Jednak przed rozpoczęciem takiej diety powinna koniecznie zaczerpnąć porady dietetyka posiadającego wiedzę w zakresie diet roślinnych. Stosowanie takiej diety nie jest trudne, ale wymaga znajomości kilku reguł, które pomogą zapobiec ewentualnym niedoborom w diecie – tłumaczy Małgorzata Desmond. Istniejące badania na temat ciężarnych wegetarianek i weganek pokazują, że ciąże przebiegają prawidłowo, dzieci osiągają prawidłowe masy urodzeniowe.

Sprawdź: Ile powinno ważyć dziecko
Redakcja poleca: Przepis na chłodnik z kiełkami
Chłodnik to idealny pomysł na orzeźwiający obiad, zwłaszcza, że jest szybki, smaczny i prosty do przyrządzenia.

A co z białkiem?

Zapewnienie odpowiedniej ilości białka w diecie wegetariańskiej czy wegańskiej nie stanowi problemu, gdy kobieta spożywa dostateczną ilość energii oraz regularnie włącza do diety produkty strączkowe lub ich przetwory. Wbrew panującym stereotypom ilość białka w diecie wegetarian i wegan przeciętnie przewyższa ludzkie zapotrzebowanie do nawet dwóch razy.

Cała prawda o żelazie

Występuje ono w formie niehemowej (to żelazo zawarte w produktach roślinnych i maksymalnie 60 proc. żelaza zawartego w produktach zwierzęcych) oraz w formie hemowej (pozostała część żelaza zawarta w produktach zwierzęcych). To ostatnie jest lepiej przyswajalne, stąd powszechnie występujące obawy o niedokrwistość u wegetarian. Jednak przy odpowiednio skomponowanej diecie wegetariańskiej możliwe jest pokrycie zapotrzebowania również na żelazo. Badania wykazują, że odsetek występowania niedokrwistości jest podobny u wegetarian i u osób pozostających na diecie tradycyjnej.
Głównymi źródłami tego pierwiastka u wegetarian są rośliny strączkowe, nieprzetworzone ziarna zbóż, orzechy oraz pestki. Jednak w ciąży powinnaś skonsultować wegetariańską dietę z dietetykiem specjalizującym się w dietach roślinnych, aby mieć pewność, że nie tylko podaż, ale też wchłanialność żelaza roślinnego będzie wystarczająca.
Polecamy: Przepis na pesto pietruszkowe – źródło żelaza w ciąży

Więcej kwasu foliowego

Odpowiednia ilość kwasu foliowego w diecie jest szczególnie istotna w ciąży, bo jego niedostateczne ilości mogą skutkować poważnymi zaburzeniami rozwoju płodu. Małgorzata Desmond: – W diecie wegetarianek i weganek występuję przeciętnie więcej kwasu foliowego w porównaniu do diet kobiet spożywających mięso! Wynika to z tego, że najbogatszym źródłem tego składnika są rośliny strączkowe i zielone liściaste warzywa – produkty spożywane przeciętnie w większych ilościach przez wegetarian niż przez osoby spożywające mięso. Jednocześnie mięso i jaja nie są dobrym źródłem tej witaminy, dlatego za główną przyczynę powszechnie występujących niedoborów kwasu foliowego w diecie kobiet uważa się niskie spożycie warzyw oraz roślin strączkowych.
Zobacz: Ciąża: dieta bogata w kwas foliowy – gotowy jadłospis!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak dbać o noworodka?

Dieta przyszłej mamy