Niemowlę patrzy na owoc
fot. Fotolia

Czy niemowlę może nie jeść mięsa? Wyjaśnia pediatra z IMiD

Sami nie jecie mięsa, tymczasem przychodzi czas na rozszerzanie diety dziecka, której elementem jest właśnie podawanie mięsa i to niemal na samym początku. Czy wasze malutkie dziecko może być wegetarianinem tak jak wy? Czy to bezpieczne? Wątpliwości wyjaśnia dr n. med. Grażyna Rowicka, pediatra z Zakładu Żywienia IMiD.
Aleksandra Sobieraj
Niemowlę patrzy na owoc
fot. Fotolia
Rozszerzanie diety dziecka można rozpocząć już po 17. tygodniu życia (po 4. miesiącu), ale nie później niż po 26. tygodniu (po 6. miesiącu życia). Mięso jest jednym z produktów, które zalecają eksperci, ale nie jest ono absolutnie niezbędne w diecie. Tę kwestię wyjaśnia pediatra dr n. med. Grażyna Rowicka z IMiD, która współpracuje z miesięcznikiem „Twoje Dziecko”.

Czy niemowlak może nie jeść mięsa?

Zgodnie z aktualnym (2017 rok) stanowiskiem ekspertów Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) dietę wegetariańską można stosować u dzieci, ale niektóre jej postacie są trudne do zbilansowania, np. laktowegańska, wegańska, makrobiotyczna.
Redakcja poleca: Dieta rocznego dziecka - film
Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlaka? Czy to prawda, że roczne dziecko może jeść niemal wszystko? Posłuchaj porad pediatry.

Która z diet bezmięsnych jest bezpieczna dla dziecka?

Bezpieczną dla dzieci formą diety wegetariańskiej jest semiwegetarianizm polegający na niejedzeniu czerwonego mięsa, a uwzględniający spożycie mięsa białego, ryb, jajek, mleka i jego przetworów, owoców i warzyw, nasion roślin strączkowych, oraz laktoowowegetarianizm – uwzględniający mleko i jego przetwory, jaja, warzywa i owoce, rośliny strączkowe, orzechy. Diety te są bezpieczne, o ile rodzice mają odpowiednią wiedzę żywieniową.

Jakich składników może zabraknąć małemu wegetarianinowi?

Stosowanie diet wegetariańskich może prowadzić do niedoboru, np. białka, witaminy B12, D oraz żelaza, cynku, wapnia, folianów, kwasów tłuszczowych omega-3. Mali wegetarianie powinni być pod opieką nie tylko lekarza, ale także dietetyka, by ich dieta i stan zdrowia były na bieżąco monitorowane. Niekiedy wskazana może być suplementacja deficytowych składników diety.

Zobacz też: Po co rozszerzać dietę niemowlakowi? 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy