GRY

Werandowanie i pierwszy spacer - przewodnik na niepewną pogodę

Co to jest werandowanie, kiedy wyjść na pierwszy spacer i jak ubrać noworodka? Radzimy, jak przygotować dziecko na pierwsze wyjście z domu, gdy temperatura wciąż się waha.
dziecko, niemowlę, spacer, wózek dziecięcy
fot. dovile kuusiene - Fotolia.com

Otwórz noworodkowi okno

Tak naprawdę dziecko wyjdzie na pierwszy spacer już w 3.-4. dobie życia, bo przecież powrót ze szpitala będzie tak naprawdę jego pierwszym spacerem. Zwykle jednak zimą czy wczesną wiosną wygląda to tak, że samochód podjeżdża najbliżej, jak tylko można do wyjścia ze szpitala, a ty, niosąc ostrożnie opatulonego noworodka i przykrywając mu buzię pieluszką, niemal biegniesz, żeby jak najszybciej znaleźć się w domu. Na te prawdziwe pierwsze spacery z noworodkiem jeszcze trochę poczekacie. Jeśli pogoda jest wyjątkowo paskudna – wieje, leje, a i temperatura nie rozpieszcza – nie katuj spacerem ani siebie, ani dziecka.
Redakcja poleca: Pierwszy spacer z dzieckiem [WIDEO]
Już 2 dni po powrocie ze szpitala po porodzie możesz z maluszkiem pójść na spacer. O czym musisz pamiętać, wybierając się na pierwszą przechadzkę z dzieckiem? Co powinnaś zabrać, jak się przygotować? Zobacz nasz film.

Co to jest werandowanie?

Gdy na dworze jest chłodno czy wręcz zimno, zacznij przyzwyczajać dziecko do świeżego powietrza od werandowania. Jak to wygląda? Ubierz noworodka tak jak na spacer, ułóż w wózku i postaw go przy otwartym oknie. Pamiętaj o posmarowaniu buzi tłustym kremem (wybierz ten dla dzieci). Werandowanie rozpocznij w 3. tygodniu życia. Powinno ono trwać 5–10 minut. Stopniowo wydłużaj je do 20–30 minut.  

Pierwszy spacer z noworodkiem

Po kilku dniach werandowania wybierz się na pierwszy spacer. Na początku może on trwać 20–30 minut, po kilku, kilkunastu dniach – godzinę lub nawet dwie. Wyjście z dzieckiem uzależnij jednak od pogody i nie sugeruj się jedynie wskazaniem termometru za oknem. Dla kilkutygodniowego niemowlęcia bezpieczniejszy jest spacer przy słonecznej pogodzie i temperaturze –5 stopni (to dolna granica) niż przebywanie na powietrzu przy temperaturze –1 i ulewie lub wichurze. Zdarza się, że temperatura przez nas odczuwana jest inna od tej zarejestrowanej przez termometr.

Sprawdź sposoby na katar u niemowlaka.

Jak ubrać noworodka na spacer?

Wystarczy podwójna warstwa spodnich ubranek (body, kaftanik i śpioszki, sweterek lub dres) i kombinezon (powinien być luźny, bo powietrze pomiędzy nim a pozostałymi ciuszkami pełni funkcję izolatora). Rączki i nóżki dziecka muszą być dobrze przykryte, bo przecież malec prawie się nie rusza. A na główkę ciepła czapka (uszy, czoło powinny być zakryte). Dzieci często nie lubią ubierania, dlatego wybieraj ciuszki wygodne do zakładania, np. na zatrzaski, rzepy albo suwaki (bez mnóstwa guzików, troczków).

Na spód wózka z gondolą możesz ułożyć kocyk, żeby od dołu nie podwiewało maleństwa. Zresztą system kocykowy sprawdza się najlepiej – zamiast grubego puchatego śpiwora lepsze są dwa kocyki, ponieważ gdy zrobi się cieplej, możesz jeden zdjąć. 

Zalecamy kolejność:
  • przygotuj wózek,
  • ubierz się sama,
  • a na końcu ubierz dziecko (żeby nie zdążyło się spocić).
Przed wyjściem z domu posmaruj mu buzię i rączki tłustym kremem chroniącym przed zimnem i mrozem albo wazeliną.

Kocyki dla niemowląt - zobacz najpiękniejsze wzory:Spacer z noworodkiem w chłodne dni ma swoje zalety

Wyjścia na dwór w czasie chłodnych dni hartują organizm dziecka i wzmacniają jego system odpornościowy. Poza tym zimne powietrze poprawia krążenie krwi i ułatwia przyswajanie tlenu. Słońce sprzyja też wytwarzaniu witaminy D. Jeżeli dziecko jest zdrowe, spacery działają jak szczepionka.

Zobacz 6 niezbędnych ubranek dla niemowlaka na zimę.

Jak ubierać niemowlę na spacer wiosną - sprawdź.


Konsultacja: dr Joanna Koralewska, pediatra, neonatolog
 
mtj_dopisek.gif

 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt