wielkanoc
fot. Panthermedia

Wesołe zabawy

Wszystko wokół rozkwita – wiosna czai się już we wszystkich zakamarkach. Z pewnością przyda ci się kilka pomysłów na zabawy z maluchem.
wielkanoc
fot. Panthermedia
Słońce coraz częściej wygląda zza chmur, a i dni stały się dłuższe. Z pewnością nie chce wam się już siedzieć w domu. Warto pamiętać o codziennych spacerach – to dla malucha nie tylko porcja zdrowia, ale także okazja do zdobywania nowych doświadczeń, poznawania świata. Jeśli zaś pogoda nie dopisuje, pobawcie się w domu. Też będzie fajnie.

WODNE ZABAWY (od 3. miesiąca)
Czego potrzebujesz: dwóch termoforków, plastikowego jajka do śmigusa-dyngusa (lub zwykłej strzykawki bez igły).
Jak się bawić: Jeden termofor napełnij zimną, drugi ciepłą wodą. Do plastikowego jajka wlej wodę o temperaturze pokojowej. Tuż przed wieczorną kąpielą połóż nagiego maluszka na przewijaku, w ciepłym pomieszczeniu. Najpierw ciepły termofor przyłóż na kilka sekund do brzuszka dziecka, potem do rączek i nóżek. To samo powtórz z zimną wodą i jeszcze raz z ciepłą. Teraz włóż maluszka do wanienki. Jedną ręką podtrzymuj dziecko, a drugą kilka razy psiknij wodą z jajka na brzuszek i rączki maluszka. Warto do tej zabawy zaangażować również drugiego rodzica.
Co daje: uspokaja i rozluźnia maluszka.

MAZURKI (od 8. miesiąca)
Czego potrzebujesz: mąki, jaj, wody mineralnej, cukru.
Jak się bawić: Przygotuj masę na kruche ciasto (takie, jak na wielkanocne mazurki). Na podłodze połóż drewnianą stolnicę lub dużą deskę do krojenia. Możesz też posadzić dziecko w wysokim krzesełku, pod warunkiem że będzie miało sporo miejsca na tacce przed sobą. Kulę ciasta podziel na mniejsze kawałki. Jeden z nich połóż przed malcem. Chwyć palec wskazujący dziecka i zróbcie ślad paluszkiem w cieście. Możecie odciskać w nim rączki, paluszki, lepić różne kształty. Niektóre odłóż na bok, a potem upiecz je. Możesz je przyozdobić i podać na świąteczny stół.
Co daje: ćwiczy mięśnie rączki, uczy wskazywania, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową.

DOTYK WIOSNY (od 8. miesiąca)
Czego potrzebujesz: bazi, gałązek z pąkami, przebiśniegów czy pędów młodziutkiej trawy – spacerując po parku lub lesie, postaraj się nazbierać jak najwięcej wiosennych skarbów.
Jak się bawić: Zróbcie sobie postój podczas spaceru. Ustaw wózek naprzeciwko siebie i kolejno podawaj dziecku skarby do rączki. Możesz zacząć od pogładzenia dłoni dziecka, a potem dać mu coś do samodzielnego badania. Opowiadaj głośno o każdej rzeczy, którą maluch ma w rączce. Po powrocie do domu zrób z nich bukiecik lub palemkę wielkanocną. Po zabawie nie zapomnij przetrzeć dziecku rączek wilgotną chusteczką.
Co daje: oswaja z przyrodą, uczy rozpoznawać różne faktury i kształty poprzez dotyk.

KOLOROWY KRAJOBRAZ (od 12. miesiąca)
Czego potrzebujesz: nietoksycznych farbek dla małych dzieci, arkusza papieru, tektur lub tapet.
Jak się bawić: Usiądź z dzieckiem na podłodze. Rozłóż przed maluchem kartkę papieru i farbki wyciśnięte na tackę lub talerzyk – tak by dziecko bez problemu mogło sięgnąć do nich dłonią. Weź rączkę malca i zamocz ją w farbce – najpierw koniuszek palca, a potem stopniowo całą dłoń. Rączką dziecka narysuj jakiś kształt lub odciśnijcie palce czy całą dłoń na papierze. Postaraj się, by maluch używał różnych kolorów. Każdy z nich głośno nazywaj. W miarę możliwości postarajcie się zapełnić całą powierzchnię kartki. W czasie zabawy pilnuj, aby maluch nie wkładał rączek do buzi. Ukończone dzieło powieście na honorowym miejscu w pokoju lub w kuchni.
Co daje: uwrażliwia dłonie, rozwija koordynację ręka–oko, oswaja z nazwami kolorów.

BAŃKI MYDLANE (od 6. miesiąca)
Czego potrzebujesz: wody zmieszanej z płynem do naczyń, słomki (końcówkę należy przeciąć na cztery na długości 2 cm i rozpłaszczyć ją na talerzu, aby utworzyło się z niej coś w rodzaju wiatraczka), plastikowej miseczki z zamknięciem, którą można zabrać na spacer (możesz też kupić w kiosku gotowy zestaw do puszczania baniek).
Jak się bawić: Podczas wiosennego spaceru zatrzymajcie się na placyku lub polance. Otwórz miseczkę z wcześniej przygotowanym płynem, zamocz w nim słomkę i dmuchnij w nią, puszczając bańki w kierunku dziecka. Jeśli już sprawnie chodzi, nakłoń je, aby spróbowało złapać bańkę. Dołącz do dziecka i razem łapcie tęczowe bąbelki. W taki sam sposób można się bawić także w domu.
Co daje: rozwija dużą motorykę, ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową.

Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy