GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia w ciąży

A B C D E G K L Ł M N O P R S T W Z Ż Wszystkie

Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (WWC)

WWC jest to schorzenie wątroby występujące jedynie podczas ciąży – w Polsce rzadko spotykane.

Choroba polega na zastoju żółci w wątrobie i najczęściej pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Dotyczy przede wszystkim wieloródek i kobiet starszych. Według niektórych badań może to być choroba dziedziczna, jednak jej przyczyna nie jest do końca znana.

Objawy
Choroba objawia się dokuczliwym świądem skóry, który zaczyna się od kończyn, a potem rozprzestrzenia na tułów. Świąd zwykle nasila się w nocy. Ponadto wyniki badań wątrobowych i stężenia kwasów żółciowych w surowicy krwi są nieprawidłowe. U chorych może wystąpić również żółtaczka o łagodnym przebiegu, brak apetytu, niedobór witaminy K, a także bezsenność spowodowana świądem skóry.

Zagrożenia
Największym zagrożeniem dla matki jest krwotok poporodowy, który wynika z niedoboru witaminy K (jej wchłanianie jest zaburzone z powodu choroby).
Natomiast zagrożenia dla dziecka to przede wszystkim poród przedwczesny i wystąpienie smółki w płynie owodniowym. Możliwa jest także wewnątrzmaciczna śmierć płodu.

Leczenie
Ciężarne cierpiące na cholestazę muszą znajdować się w szpitalu pod stałą opieką lekarską i są leczone przy pomocy odpowiednich leków; cały czas kontrolowany jest stan wątroby ciężarnej. Ponadto monitorowany jest stan płodu (jego ruchy i rytm bicia serca) i wody płodowe. Choroba ustępuje zwykle już kilka tygodni po porodzie i nie pozostawia trwałych zmian w organizmie kobiety. Kiedy natomiast występują symptomy niedotlenienia płodu lub stan ciężarnej pogarsza się, są to wskazania do zakończenia ciąży, bez względu na to, czy dziecko ma szansę przeżycia poza łonem matki czy nie.

Tekst: Dorota Pierzchalska
Konsultacja: Anna Durko, położna, pracownica Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie