GRY
 
 

Co 4. ciąża na świecie kończy się aborcją. Liczba zabiegów rośnie

Z raportu WHO wynika, że liczba aborcji na świecie wzrosła. Szacuje się, że już co 4. ciąża kończy się w ten sposób. Czy w Polsce też przybywa zabiegów przerywania ciąży?

niechciana ciąża
fot. Fotolia
W raporcie Światowej Organizacji Zdrowia i Instytutu Guttmachera, opublikowanym na łamach czasopisma medycznego "Lancet", czytamy, że liczba aborcji na świecie wzrosła z 50 milionów rocznie w latach 1990-1994 do 56 milionów w latach 2010-2014. Liczba wykonywanych zabiegów wzrasta w biedniejszych regionach świata, ale maleje w krajach rozwiniętych – w ciągu 15 lat zmalała z 25 do 14 kobiet na 1000. 

Więcej wykonywanych zabiegów w krajach rozwijających się tłumaczy się wzrostem populacji i chęcią posiadania mniejszych rodzin. Najwięcej kobiet poddaje się aborcji w Ameryce Łacińskiej, gdzie już co 3 ciąża kończy się aborcją.

Jak donosi PAP, wskaźniki dotyczące aborcji są podobne bez względu na to, czy w danym kraju zabiegi przerywania ciąży są legalne czy nie. Dr Bela Ganatra z WHO uważa, że wyniki raportu dowodzą, że konieczne jest zwiększenie dostępności skutecznej antykoncepcji: "Inwestowanie w nowoczesne metody antykoncepcyjne mogłoby być dalece mniej kosztowne dla kobiet i społeczeństwa niż utrzymywanie niechcianych ciąż i dokonywanie niebezpiecznych aborcji" – podkreśla. 

Aborcja w Polsce

Temat aborcji w Polsce powrócił niedawno za sprawą obywatelskiego projektu ustawy antyaborcyjnej, zakładającego całkowity zakaz wykonywania zabiegów przerywania ciąży, także w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia i w sytuacji, kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu. Obecne prawo zakłada możliwość przeprowadzenia aborcji w tych dwóch okolicznościach, jak również w przypadku, kiedy badania prenatalne wykazują duże prawdopodobieństwo ciężkiego nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka.

Jednak uzyskanie legalnej aborcji nie zawsze jest możliwe, o czym donosi Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w raporcie, z którego wynika, że wiele polskich szpitali utrudnia dostęp do zabiegu. Federacja przyjrzała się 200 placówkom w 5 województwach, z których wpływało najwięcej skarg na problemy z wykonaniem zabiegu: małopolskim, mazowieckim, lubuskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Szokuje fakt, że szpitale, które deklarowały brak przypadków kobiet zgłaszających się do  legalnej aborcji, rozliczały w NFZ nawet po kilkadziesiąt takich zabiegów. 

Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia za 2014 rok, w Polsce dokonano wtedy 977 zabiegów przerwania ciąży (o 226 więcej niż rok wcześniej). Ciekawe natomiast jest to, że NFZ rozliczył 1812 zabiegów – rozbieżności są więc bardzo wyraźne. Środowiska kobiece alarmują, że w Polsce wykonuje się od 80-100 tysięcy nielegalnych aborcji

Zarówno dane WHO, jak i te z naszego kraju, nie pozostawiają wątpliwości, że dostęp do edukacji seksualnej i nowoczesnej skutecznej antykoncepcji powinien być powszechny, żeby nie skazywać rodzin na niechciane ciąże lub konieczność poddawania się zabiegom ich przerywania. Z sondażu "Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji"  wynika, że zaledwie 15 proc. Polek świadomie planuje ciążę, a prawdopodobieństwo aborcji – jak wskazują dane resortu zdrowia – rośnie wraz z wiekiem kobiety – w 2014 roku w 361 przypadkach ciężarne miały 35 lub więcej lat, w porównaniu do 44 kobiet poniżej 20 roku życia.

Przeczytaj też: Sumienie lekarza a przysięga lekarska - co ważniejsze?
Redakcja poleca: 6 sposobów na to, żeby począć chłopca [WIDEO]
Wiedziałaś, że płeć dziecka to nie do końca loteria? Są pewne sposoby, które zwiększają szansę na poczęcie chłopca oraz takie by posiadać córeczkę. Oto metody, które powinniście stosować, jeśli chcecie mieć syna.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami