WHO: maseczki w szkołach, biurach i na siłowniach
fot. Adobe Stock

WHO: trzeba nosić maseczki w biurach, restauracjach, szkołach, klubach fitness

WHO wydała nowe zalecenia w sprawie koronawirusa – każdy, kto przebywa w przestrzeni zamkniętej z osobami, z którymi nie mieszka, powinien nosić maseczkę. Zdaniem ekspertów koronawirus może przenosić się w trakcie rozmowy.
Agnieszka Majchrzak
WHO: maseczki w szkołach, biurach i na siłowniach
fot. Adobe Stock
Zmiana zaleceń to odpowiedź na skierowany do WHO apel 239 naukowców z całego świata, którzy już jakiś czas temu sugerowali, że koronawirus może przenosić się w trakcie rozmowy.

WHO: koronawirus może przenosić się w trakcie rozmowy

Eksperci WHO uważają, że każda osoba przebywająca w przestrzeni zamkniętej z innymi ludźmi, z którymi na co dzień nie mieszka, powinna nosić maseczkę ochronną ze względu na ryzyko powietrznej transmisji koronawirusa i zarażenia się nim również podczas rozmowy.

Naukowcy są zdania, że w zatłoczonych, zamkniętych pomieszczeniach, takich jak restauracje i fitness kluby, drogą powietrzną mogą być roznoszone mikroskopijne aerozole (nieprzekraczające 5 mikronów), zawierające koronawirusy.

Chory może je przekazywać dalej podczas rozmowy, czy wysiłku fizycznego – nie musi kaszleć ani kichać, wystarczy, że oddycha.

Stąd zalecenie, aby:
  • nosić maseczki ochronne,
  • zwiększyć dystans do innych osób,
  • unikać miejsc zatłoczonych,
  • wietrzyć pomieszczenia zamknięte,
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Naukowcy: koronawirus jest w powietrzu wiele godzin

Na podstawie badań naukowych, eksperci podkreślają, że koronawirus utrzymuje się w powietrzu przez wiele godzin.

To stwarza szczególne zagrożenie w zamkniętych pomieszczeniach, w których znajduje się wiele osób. Zwłaszcza gdy nie noszą one masek ochronnych.

„To krok we właściwym kierunku"

Stanowisko WHO to odpowiedź na apel naukowców z całego świata, którzy sugerowali, że koronawirus może przenosić się w trakcie rozmowy.

„To krok we właściwym kierunku" – powiedział prof. Jose Jimenez z University of Colorado, jeden z 239 badaczy, którzy na łamach „Clinical Infectious Diseases" opublikowali list otwarty w tej sprawie. Naukowcy przekonują w nim, że możliwa jest transmisja powietrzna koronawirusa i konieczne są nowe zalecenia WHO.

Także dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA prof. Anthony Fauci poparł apel. Przyznał, że chociaż nie ma wciąż wystarczających dowodów naukowych dotyczących transmisji powietrznej koronawirusa, to uzasadnione jest podejrzenie, że to się zdarza.

Źródło: pap

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 2 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy