GRY
 
 

10 powodów, dla których warto wierzyć w św. Mikołaja

Zastanawiasz się, czy zaprosić do domu świętego Mikołaja czy raczej po prostu wręczyć dziecku prezenty? Nie wiesz, czy dobrze robisz, powtarzając swemu kilkulatkowi, że św. Mikołaj naprawdę istnieje? Przestań się martwić. Istnieje przynajmniej 10 powodów, dla których powinniście wierzyć w uroczego staruszka z białą brodą rodem z Finlandii.

święty Mikołaj, prezenty, święta
fot. Fotolia
Wiara w świętego Mikołaja jest dziecku (i wam) bardzo potrzebna. Nie tylko daje dziecku możliwość poczucia magii świąt, ale także uczy cierpliwości, dobrego zachowania i wielu innych pożytecznych rzeczy. Święty Mikołaj pomaga także rodzicom. Jak to możliwe? Sprawdź, dlaczego warto, by dziecko wierzyło w świętego Mikołaja.
 

1. Dzięki świętemu Mikołajowi spełniają się marzenia dziecka

Zanim przyjdzie św. Mikołaj musicie napisać do niego list. Dziecko z pewnością zasypie cię lawiną swych potrzeb i pragnień, począwszy od absolutnie niezbędnej plasteliny, poprzez upragnionego konika na biegunach, a skończywszy na... wymarzonym małym szczeniaczku. Ty te wszystkie sugestie i propozycje zapiszesz i wyślesz listem do Finlandii. Dzięki temu prezent na Gwiazdkę dla dziecka będzie strzałem w dziesiątkę. Poza tym dzięki listom dziecko ćwiczy umiejętność przelewania myśli i pragnień na papier. To trudna sztuka, wymagająca od dziecka skupienia.
Redakcja poleca: Dorota Czaja o pierwszych świętach z synkiem
Gwiazda zdradza, co najbardziej lubi jeść w Wigilię i co kupi dla synka Leosia.

2. Święty Mikołaj może spełniać także marzenia rodziców

Przy okazji tych dziecięcych „zamówień" również ty zastanów się, co chciałabyś dostać od św. Mikołaja. Potem napisz do niego list i wsuń go mężowi pod poduszkę. Może twoim marzeniem jest nowa torebka, suknia balowa, a może... bilet do ciepłych krajów? Uśmiechasz się, bo część tych marzeń jest nierealna? Może rzeczywiście wszystkich nie da się spełnić, ale jak cudownie jest je w ogóle mieć i móc się nimi cieszyć!

Sprawdź: Dlaczego warto marzyć?

3. Dziecko, czekając na św. Mikołaja, ćwiczy cierpliwość

List tak dawno wysłany, a świętego Mikołaja na saniach ciągle nie ma. Bez przerwy powtarzasz dziecku, że trzeba być cierpliwym. Tylko, jak to zrobić? Im mniejsze dziecko tym trudniej mu spokojnie czekać. Dlatego nie wysyłaj listu zbyt wcześnie, ale też nie na dwa dni przed świętami. Niech dziecko powoli uczy się, że nie wszystko następuje już i natychmiast, a czas oczekiwania sprawia, że każdy prezent nabiera niepowtarzalnej aury cudowności. Dzięki temu jest tym bardziej pożądany.

4. Dziecko stara się być grzeczne, bo chce dostać prezent

Wytłumacz dziecku, że św. Mikołaj przynosi prezenty jedynie grzecznym dzieciom. Co prawda twój kilkulatek będzie aniołem prawdopodobnie tylko do momentu rozdania prezentów, ale jak przyjemnie jest choć trochę odetchnąć od dziecięcego płaczu (gdy nie pozwalasz dziecku oglądać kolejnej bajki) czy ciągłych kłótni rodzeństwa. Wykorzystaj ten spokojniejszy czas na naukę dobrego zachowania. Chwal dziecko za każdą sprzątniętą zabawkę, powiedz, że św. Mikołaj widzi, jak pięknie umyło buzię czy podzieliło się ciastkiem z siostrzyczką. A może po świętach twój kilkulatek dojdzie do wniosku, że to fajnie układać samemu książki na półce i pomagać mamie w robieniu kanapek?

Czytaj też: 10 rzeczy, których dziecko nie powinno robić przy stole, czyli stołowy savoir-vivre

5. Święty Mikołaj uczy dorosłych skromności

Dając prezent dziecku, chcesz sprawić mu radość. Widząc na jego twarzy uśmiech, cieszysz się, że to właśnie twój prezent go wywołał. Dziecko wtedy podbiega do ciebie z podziękowaniami i buziakami, a ty jesteś dumna, że trafiłaś w dziesiątkę z wyborem zabawki. Tymczasem, gdy prezenty wręcza Mikołaj, to jemu przypada cała cześć i chwała. Choć ty byłaś sponsorem i wybierałaś upominki, to twoje dziecko z zachwytem w oczach wpatruje się w siwego staruszka. Tobie pozostaje jedynie i aż cieszyć się dziecięcym szczęściem. Ta sytuacja uczy cię pokory i bezinteresownego dawania.

Doładuj
Przeładuj