wieczorne mdłości w ciąży
fot. Adobe Stock

Wieczorne mdłości w ciąży: przyczyny, jak sobie radzić, kiedy są najsilniejsze?

Wieczorne mdłości w ciąży są bardzo powszechne. Wbrew ogólnemu przekonaniu, że ta dolegliwość dotyka kobiety jedynie rano, nudności w ciąży mogą występować o każdej porze dnia. Zdarzają się także nocne mdłości w ciąży. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić oraz co jakie są ich przyczyny.
Joanna Biegaj
wieczorne mdłości w ciąży
fot. Adobe Stock
Wieczorne mdłości w ciąży są tak samo uciążliwe, jak te poranne oraz popołudniowe. Zdarza się, że ten objaw ciąży towarzyszy kobiecie przez cały dzień. Mdłości w ciąży są związane ze wzrostem hCG (gonadotropina kosmówkowa) i zazwyczaj ustępują po 12. tygodniu ciąży. Sprawdź, jakie są przyczyny wieczornych nudności oraz co na mdłości w ciąży działa najskuteczniej. 

Spis treści:
 1. Wieczorne mdłości: przyczyny
 2. Wieczorne mdłości we wczesnej ciąży
 3. Wieczorne mdłości w ciąży: kiedy są najsilniejsze?
 4. Wieczorne mdłości w ciąży: jak sobie radzić?

Wieczorne mdłości: przyczyny

Nocne mdłości w ciąży mogą być spowodowane:
 • nieodpowiednią dietą (potrawy powinny być lekkie, bez dodatku ostrych przypraw),
 • zbyt obfitymi lub zbyt małymi posiłkami przed snem (zarówno pełny żołądek, jak i chodzenie spać będąc głodną może nasilać mdłości),
 • stresem (podczas ciąży kobieta powinna dużo odpoczywać i unikać stresu).

Wieczorne mdłości we wczesnej ciąży

Mdłości w ciąży zazwyczaj pojawiają się we wczesnej ciąży, czyli w pierwszym trymestrze, a dokładnie ok. 4.-6. tygodnia ciąży. Ma to związek z wytwarzaniem większej ilości gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w organizmie ciężarnej. Hormon ten wzrasta jednak tylko do 12. tygodnia ciąży. Gdy poziom hCG zacznie spadać, kobieta prawdopodobnie przestanie odczuwać tę nieprzyjemną dolegliwość. U niektórych kobiet może ona jednak ustąpić dopiero po 20. tygodniu ciąży. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku ciąż bliźniaczych.

Mdłości w ciąży cały dzień? Tak, to możliwe! Nudności potrafią towarzyszyć przyszłej mamie rano, po południu, wieczorem, a nawet w nocy. Tak naprawdę jest to kwestią indywidualną, kiedy i jak bardzo kobieta cierpi na tę dolegliwość.

Wieczorne mdłości w ciąży: kiedy są najsilniejsze?

Mdłości w ciąży najbardziej dokuczają kobietom około 8.-9. tygodnia ciąży. W tym czasie przyrost hormonu hCG jest najbardziej dynamiczny. Dodatkowo nasilać je może jedzenie nieodpowiednich pokarmów, stres, picie zbyt małej ilości płynów czy liczba posiłków (mdłości mogą pojawić się, jeśli ciężarna je za często lub za rzadko). Brak mdłości w ciąży z kolei często zdarza się u kobiet, które są już mamami kilkorga dzieci.

Wieczorne mdłości w ciąży: jak sobie radzić?

Sposoby na mdłości w ciąży to między innymi:
 • picie 2 litrów wody dziennie,
 • jedzenie bananów,
 • jedzenie pokarmów bogatych w błonnik,
 • imbir (dodany np. do herbaty),
 • unikanie cukru,
 • unikanie ostrych przypraw,
 • jedzenie posiłków co 3 godziny.

Na poranne i wieczorne mdłości w ciąży może pomóc także odpowiednia relaksacja. Stres sprzyja nudnościom, a przyszła mama w tym szczególnym okresie zdecydowanie powinna starać się go ograniczyć. 

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy