Wieczorny rytuał, czyli sposób na spokojny sen

Chaos, choć wydaje się inspirujący, w wypadku dzieci nigdy się nie sprawdza. Każdemu jest potrzebny stały rytm dnia, w tym chodzenie spać o regularnej porze. Jak szybko i skutecznie uśpisz maluszka?
Kiedy zbliża się pora spania, Twoja pociecha na widok łóżeczka wybucha płaczem. Efekt? Wracacie do zabawy, by brzdąc się uspokoił. Chwilę później maluch trze oczka, które same mu się zamykają, ale nadal nie daje położyć się spać. Ty jesteś coraz bardziej zdenerwowana... Koniec z tym! Jest świetny sposób na rozwiązanie tego problemu – wieczorne rytuały przed snem. Powinny one każdego dnia następować po sobie w tej samej kolejności. W ten sposób programowany jest wewnętrzny zegar malca.

Wieczorna relaksacyjna kąpiel
Wyznacz jej godzinę i wpisz w rodzinny rozkład zajęć. Staraj się, by zawsze odbyła się punktualnie. To od niej bowiem zaczyna się cały ciąg rytuałów poprzedzających sen. Zadbaj, żeby woda była odpowiednio ciepła (ok. 37°C). Tak przygotowana kąpiel wpływa na rozluźnienie mięśni i działa nasennie. Pamiętaj także o odpowiednich kosmetykach. Zwykłe mydło i produkty przeznaczone dla dorosłych nie nadają się do pielęgnacji delikatnej skóry maluszka. Sięgnij więc po szampony, żele czy płyny stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych – atestowane, o neutralnym pH, nieszczypiące w oczy.

Codzienna porcja czułości
Nie ubieraj malucha od razu po kąpieli. Pozwól, by maluszek chwilkę pofikał sobie nóżkami bez pieluszki (dopływ tlenu sprzyja gojeniu podrażnień). Używając oliwki, kremu bądź mleczka dla niemowląt, wymasuj mu całe ciało. Wszelkie techniki dotykania są dozwolone, pod warunkiem że masaż wykonujesz delikatnie, a maluszek nie protestuje. Muskaj skórę, lekko uciskaj i obsypuj czułymi całusami. W ten sposób pokazujesz dziecku, jak bardzo je kochasz i sprawiasz, że czuje się bezpieczne.

Pora na bajeczkę
Jeśli decydujesz się na książeczkę, wybierz taką, która nie będzie wymagała od maleństwa skupienia uwagi i uczestniczenia w czytaniu. Nie proś, aby pokazywało, co znajduje się na obrazkach, nie proponuj, by samo przewracało kartki (nawet jeśli tak bardzo jesteś dumna z tego, co potrafi Twój brzdąc). Aktywne zabawy zostaw na dzień – wieczorem niepotrzebnie rozbudzisz malca. Mów do niego ściszonym głosem aż do momentu, gdy będziesz pewna, że usnął.

DOBRA RADA
Jeśli malec boi się ciemności, zgaś górne światło, a zostaw zapaloną nocną lampkę.Aksamitne mleczko nawilżające NIVEA BABY

• idealne do codziennej pielęgnacji i masażu niemowląt
• wygładza i chroni skórę dziecka przez 24 godziny na dobę dzięki formule wzbogaconej wyciągiem z aloesu
• ma wyjątkowo lekką konsystencję, łatwo się rozprowadza i wchłania
• nie zawiera parabenów, alkoholu i barwników


Łagodny szampon i płyn do kąpieli 2 w 1 NIVEA BABY

• łączy w sobie funkcje dwóch produktów: płynu do kąpieli i szamponu
• delikatnie myje ciało i włosy dziecka
• łagodzi podrażnienia i zapobiega im dzięki zawartości naturalnego wyciągu z rumianku
• przebadany okulistycznie – łagodny dla wrażliwych oczu jak czysta woda, nie szczypie w oczy!
• nie zawiera mydła, alkoholu i barwników
• ma pH neutralne dla skóry

Czytaj więcej na: www.nivea.pl/baby
Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy