zaszczepione dzieci będą mieć większą szansę na dostanie się do przedszkola
fot. Adobe Stock

Wyrok sądu: zaszczepione dzieci z większą szansą na dostanie się do przedszkola

W trakcie rekrutacji przedszkole będzie mogło przyznać więcej punktów dziecku, które jest zaszczepione. Dzięki temu personel przedszkola zyska dodatkową ochronę, a w czasie epidemii jest to bardzo ważne.
Joanna  Biegaj
zaszczepione dzieci będą mieć większą szansę na dostanie się do przedszkola
fot. Adobe Stock
Przedszkole to nie tylko uczęszczające do niego dzieci, ale także pracownicy. „W interesie społecznym leży minimalizowanie narażenia tej grupy na zachorowanie” - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Szczepienia nie chronią jedynie dzieci, ale także ich otoczenie – w tym przypadku personel przedszkola.

Dodatkowe punkty za szczepienie

Rada gminy Piekar Śląskich przyznała w trakcie rekrutacji do przedszkola dodatkowe punkty dzieciom, które były zaszczepione. Wojewoda uznał jednak, że nie powinno się w taki sposób egzekwować obowiązku szczepienia dzieci. Sprawa trafiła do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzekł, że rada gminy miała prawo ustalić takie zasady rekrutacji dzieci.

Zasada ochrony prywatności

Wojewoda jako argument przytoczył nawet wcześniejsze orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach w podobnej sprawie. Wynikało z niego, że zbieranie informacji w kwestii szczepień dziecka łamie konstytucyjną zasadą ochrony prywatności.

Decyzja sądu

Sąd orzekł jednak, że zgodnie z Konstytucją obywatele mają zagwarantowane prawo do ochrony zdrowia. Między innymi to jest celem wprowadzenia przez państwo ustawowego obowiązku szczepień ochronnych.

Co z prywatnością?

Sąd zajął także stanowisko w kwestii prywatności w takich sytuacjach. Orzekł, że rodzice, biorąc udział w rekrutacji dziecka do przedszkola, już w jakiś sposób rezygnują z prawa do prywatności, bo muszą podawać dane dziecka.

Źródło: Rzeczpospolita​

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy