nawilżające chusteczki zabronione w Wielkiej Brytanii
fot. AdobeStock

Trudno bez nich wyobrazić sobie opiekę nad dzieckiem, tymczasem będą zakazane

Jak się okazuje, cierpi na tym ekologia. Problem w tym, że są niewłaściwie używane. Czy w Polsce wprowadzony będzie podobny zakaz?
Agnieszka Majchrzak
nawilżające chusteczki zabronione w Wielkiej Brytanii
fot. AdobeStock
I jak tu teraz dalej żyć? Bez nich trudno wyobrazić sobie opiekę nad dzieckiem - chodzi o nawilżające chusteczki do mycia dziecka.

Ekologia górą

Sprawdzają się zawsze i wszędzie. Gdy jest brudna pupa, tłuste łapki i umorusana buzia. Można nimi zmyć resztki makijażu i zetrzeć plamę po ketchupie. Korzystają z nich młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni. A tu nagle taki kłopot!

Okazuje się, że wygoda będzie musiała przegrać z ekologią, gdyż chusteczki te mają jedną wadę – zawierają plastik. W Wielkiej Brytanii korzystający z nawilżających chusteczek wyrzucają je do ubikacji doprowadzając do zatkania rur kanalizacyjnych. Chusteczki, razem z innymi produktami wyrzucanymi i wylewanymi do kanalizacji zbierają się w tzw. góry tłuszczu, które skutecznie zatykają rury. Łącznie nawilżające chusteczki odpowiadają za 93 procent problemów z kanalizacją w Wielkiej Brytanii!
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!

Zakaz na szczęście tylko tymczasowy

Brytyjski rząd zamierza poradzić sobie z chusteczkowym problemem niezależnie od tego, czy konsumenci tego chcą, czy nie. Wprowadza zakaz ich używania, na szczęście tymczasowy, aż producenci opatentują produkt, który bez problemu będzie biodegradowalny i nie będzie zawierał tworzyw sztucznych. Przy okazji będzie także nadawał się do spuszczania w toalecie.

Rząd angielski chce także rozpocząć kampanię informacyjną, jak mądrze korzystać z chusteczek i nie wyrzucać ich do toalety.

"Będziemy wspierać innowacje, aby więcej produktów takich jak te mogło być w pełni przetwarzalne. Pracujemy razem z przemysłem nad alternatywnymi produktami takimi jak wilgotne chusteczki niezawierające plastiku i w związku z tym możliwymi do spuszczania" – mówił BBC rzecznik Departamentu Środowiska (Defra).

Uważa się, że w Polsce wilgotne chusteczki nie są aż tak popularne, jak na Wyspach i nie ma z ich używaniem aż takich problemów. Zgadzacie się z tym? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: rp

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy