GRY

Trudno bez nich wyobrazić sobie opiekę nad dzieckiem, tymczasem będą zakazane

Jak się okazuje, cierpi na tym ekologia. Problem w tym, że są niewłaściwie używane. Czy w Polsce wprowadzony będzie podobny zakaz?
nawilżające chusteczki zabronione w Wielkiej Brytanii
fot. AdobeStock
I jak tu teraz dalej żyć? Bez nich trudno wyobrazić sobie opiekę nad dzieckiem - chodzi o nawilżające chusteczki do mycia dziecka.

Ekologia górą

Sprawdzają się zawsze i wszędzie. Gdy jest brudna pupa, tłuste łapki i umorusana buzia. Można nimi zmyć resztki makijażu i zetrzeć plamę po ketchupie. Korzystają z nich młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni. A tu nagle taki kłopot!

Okazuje się, że wygoda będzie musiała przegrać z ekologią, gdyż chusteczki te mają jedną wadę – zawierają plastik. W Wielkiej Brytanii korzystający z nawilżających chusteczek wyrzucają je do ubikacji doprowadzając do zatkania rur kanalizacyjnych. Chusteczki, razem z innymi produktami wyrzucanymi i wylewanymi do kanalizacji zbierają się w tzw. góry tłuszczu, które skutecznie zatykają rury. Łącznie nawilżające chusteczki odpowiadają za 93 procent problemów z kanalizacją w Wielkiej Brytanii!
Redakcja poleca: Jakie niezbędne umiejętności musi posiadać niania? – radzi autorka poradnika "Zaufana niania" [WIDEO]
Bardzo wiele niań nie wie, jakie są etapy rozwoju dziecka, a to konieczna wiedza, aby dobrze opiekować się dzieckiem – mówi doświadczona niania Joanna Jakubiak, właścicielka agencji niań. Zobacz film, w którym dowiesz się, jakie są 3 niezbędne umiejętności dobrej niani.

Zakaz na szczęście tylko tymczasowy

Brytyjski rząd zamierza poradzić sobie z chusteczkowym problemem niezależnie od tego, czy konsumenci tego chcą, czy nie. Wprowadza zakaz ich używania, na szczęście tymczasowy, aż producenci opatentują produkt, który bez problemu będzie biodegradowalny i nie będzie zawierał tworzyw sztucznych. Przy okazji będzie także nadawał się do spuszczania w toalecie.

Rząd angielski chce także rozpocząć kampanię informacyjną, jak mądrze korzystać z chusteczek i nie wyrzucać ich do toalety.

"Będziemy wspierać innowacje, aby więcej produktów takich jak te mogło być w pełni przetwarzalne. Pracujemy razem z przemysłem nad alternatywnymi produktami takimi jak wilgotne chusteczki niezawierające plastiku i w związku z tym możliwymi do spuszczania" – mówił BBC rzecznik Departamentu Środowiska (Defra).

Uważa się, że w Polsce wilgotne chusteczki nie są aż tak popularne, jak na Wyspach i nie ma z ich używaniem aż takich problemów. Zgadzacie się z tym? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: rp

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj