GRY
 
 

Nie ma focha, jest radocha! 7 faktów o WOŚP

Fundację Jurka Owsiaka zna 97 procent Polaków, czyli prawie wszyscy. W 2018 roku Orkiestra gra już po raz 26. Ale co tak naprawdę o niej wiemy poza tym, że co roku organizuje spektakularny styczniowy Finał?

Wielka Orkiestra 23. finał
fot. Damian Mękal
Podczas Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierane są pieniądze dla najbardziej bezbronnych członków naszego społeczeństwa, czyli dzieci. Od niedawna także dla seniorów. To święto dobroczynności odbywa się co roku w drugą niedzielę stycznia. W Polsce i na świecie na rzecz WOŚP kwestują tysiące wolontariuszy. 
Uwaga! Weź udział w aukcji charytatywnej na rzecz WOŚP i wygraj dla swojego dziecka sesję okładkową do czerwcowego numeru „Mamo, To Ja”! Kliknij w obrazek poniżej i zalicytuj!

Dowiedz się więcej o naszej aukcji na rzecz WOŚP.

1. To dzięki WOŚP wszystkie noworodki mają badany słuch

Podczas 9. finału w 2001 r. zbierano na ratowanie wzroku i słuchu noworodków. Wtedy zdecydowano też, że fundacja stworzy od podstaw polski program przesiewowych badań słuchu u noworodków. Badanie wykonuje się na oddziale noworodkowym w drugiej dobie życia, a jeśli test wypadnie nieprawidłowo – powtarza się przy wypisie ze szpitala. Dzieci z nieprawidłowym wynikiem i z grupy ryzyka uszkodzenia słuchu kierowane są do ośrodków, gdzie diagnozuje się je i leczy. Fundacja kupiła sprzęt do badań przesiewowych dla wszystkich oddziałów noworodkowych w Polsce i uzupełniła go w 67 ośrodkach audiologicznych i laryngologicznych oraz dziewięciu ośrodkach wczesnej interwencji.
Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.

2. Pomaga kobietom w ciąży z cukrzycą

Zakupiono już 765 nowoczesnych osobistych pomp insulinowych i przekazano je do 30 ośrodków w ramach programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą Typu I. Dzięki temu kobiety z cukrzycą planujące ciążę lub w ciąży mogą być leczone nowocześnie. Pompy wypożycza się bezpłatnie – skorzystało już z nich 2485 kobiet (dane do koca listopada 2015 r.), a urodziło się 1093 dzieci, które w większości były zdrowe.

Przeczytaj wywiad z Owsiakiem:  Pieniądze WOŚP nie znikają, a bycie z Orkiestrą jest nowoczesne

3. Aparaturę dostają tylko placówki publiczne

Aparatura medyczna, którą kupuje WOŚP, dostają tylko zakłady opieki zdrowotnej, mające umowy z NFZ, czyli udzielające pomocy bezpłatnej. Sprzęt przekazywany jest w darze i nie można go używać komercyjnie. Nie wolno też bez zgody fundacji zmienić przeznaczenia czy oddziału, na którym jest wykorzystywany. Na stronie WOŚP możesz sprawdzić, jaki sprzęt fundacja podarowała twojej miejscowości.

4. Możesz wspierać Fundację na wiele sposobów

Nie tylko wrzucając pieniądze do puszek w styczniu. Co roku fundacji można oddać 1 proc. podatku. WOŚP przyjmuje też darowizny, które można wpłacać bezpośrednio na konto lub on-line przez PayU na: www.wplacam.wosp.org oraz przez aplikację na Facebooku. Konto WOŚP-u zasilają też zakupy na Siemashop.pl. Można także wziąć udział w aukcjach charytatywnych, z których całkowity dochód wędruje na konto WOŚP.

Doładuj
Przeładuj