Wielka Orkiestra 23. finał
fot. Damian Mękal

Nie ma focha, jest radocha! 7 faktów o WOŚP

Fundację Jurka Owsiaka zna 97 procent Polaków, czyli prawie wszyscy. W 2020 roku Orkiestra zagra już 28 raz. Ale co tak naprawdę o niej wiemy poza tym, że co roku organizuje spektakularny styczniowy Finał?
Aleksandra Sobieraj
Wielka Orkiestra 23. finał
fot. Damian Mękal
Podczas Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierane są pieniądze dla najbardziej bezbronnych członków naszego społeczeństwa, czyli dzieci. Od niedawna także dla seniorów. To święto dobroczynności odbywa się co roku w drugą niedzielę stycznia. W Polsce i na świecie na rzecz WOŚP kwestują tysiące wolontariuszy. 

kliknij baner i wygraj zdjęcie swojego dziecka na okładce „Mamo, To Ja”
aukcja WOŚP okładka Mamo, To Ja

Regulamin licytacji

1. To dzięki WOŚP wszystkie noworodki mają badany słuch

Podczas 9. finału w 2001 r. zbierano na ratowanie wzroku i słuchu noworodków. Wtedy zdecydowano też, że fundacja stworzy od podstaw polski program przesiewowych badań słuchu u noworodków. Badanie wykonuje się na oddziale noworodkowym w drugiej dobie życia, a jeśli test wypadnie nieprawidłowo – powtarza się przy wypisie ze szpitala. Dzieci z nieprawidłowym wynikiem i z grupy ryzyka uszkodzenia słuchu kierowane są do ośrodków, gdzie diagnozuje się je i leczy. Fundacja kupiła sprzęt do badań przesiewowych dla wszystkich oddziałów noworodkowych w Polsce i uzupełniła go w ośrodkach audiologicznych i laryngologicznych oraz dziewięciu ośrodkach wczesnej interwencji.
Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.

2. Pomaga kobietom w ciąży z cukrzycą

Zakupiono osobiste pompy insulinowe i przekazano je do wybranych ośrodków w ramach programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą Typu I. Dzięki temu kobiety z cukrzycą planujące ciążę lub w ciąży mogą być leczone nowocześnie. Pompy wypożycza się bezpłatnie.

Przeczytaj wywiad z Owsiakiem:  Pieniądze WOŚP nie znikają, a bycie z Orkiestrą jest nowoczesne

3. Aparaturę dostają tylko placówki publiczne

Aparatura medyczna, którą kupuje WOŚP, dostają tylko zakłady opieki zdrowotnej, mające umowy z NFZ, czyli udzielające pomocy bezpłatnej. Sprzęt przekazywany jest w darze i nie można go używać komercyjnie. Nie wolno też bez zgody fundacji zmienić przeznaczenia czy oddziału, na którym jest wykorzystywany. Na stronie WOŚP możesz sprawdzić, jaki sprzęt fundacja podarowała twojej miejscowości.

4. Możesz wspierać Fundację na wiele sposobów

Nie tylko wrzucając pieniądze do puszek w styczniu. Co roku fundacji można oddać 1 proc. podatku. WOŚP przyjmuje też darowizny, które można wpłacać bezpośrednio na konto lub on-line przez PayU na: www.wplacam.wosp.org oraz przez aplikację na Facebooku. Konto WOŚP-u zasilają też zakupy na Siemashop.pl. Można także wziąć udział w aukcjach charytatywnych, z których całkowity dochód wędruje na konto WOŚP.

5. Złote Serduszka robi się ze złota z Finału sprzed roku

Serduszka są licytowane od drugiego finału przez Najbardziej Hojnych Darczyńców. Powstają ze złota, które WOŚP otrzymuje podczas poprzedniego finału. Od początku te najcenniejsze na świecie złote wyroby ważące 3,3789 g wykonuje Mennica Polska. Za serduszko nr 1 zapłacono w 2010 r. aż 1 110 000 zł. Pomysł na  Złote Serduszka powstał w czasie pierwszego Finału, gdy WOŚP otrzymała dużo złotych pierścionków, łańcuszków, kolczyków. Postanowiono przetopić je na serduszka. Każde ma numer. Tradycyjnie 10 serduszek licytowanych jest w sztabach, pozostałe – w licytacji telefonicznej podczas finału w TVP. Serduszko numer 13 zawsze zostaje w fundacji.

6. W 2016 r. WOŚP pobiła rekord Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji

W biciu rekordu uczestniczyło ponad 85 tys. osób – w tym nasza redakcja! Bicie rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej zorganizowano w ramach Programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”, który fundacja prowadzi od 2006 r. Polega on na nauce podstawowych czynności ratujących życie w pierwszych klasach szkoły podstawowej. 

Zobacz film: Nasze redaktorki też biją rekord Guinnessa razem z WOŚP

7. Łatwo sprawdzić, jak WOŚP wydaje twoje pieniądze

Wejdź na: www.nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl i zaznacz kwotę, którą wrzuciłaś do puszki. System przeliczy, jaką część twoich pieniędzy wydano np. na noworodki, a jaką na seniorów. Rozliczanie finałów trwa do półtora roku – w tym czasie pieniądze są liczone, zbierane są zamówienia ze szpitali, powstaje lista potrzebnego sprzętu, składane są zamówienia na sprzęt, który potem jest kupowany, instalowany w szpitalach, a personel medyczny jest szkolony. Dopiero wtedy może powstać ostateczne sprawozdanie.
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy