poród, tata na porodówce, szpital, kobieta w ciąży,
fot. © Olesia Bilkei - Fotolia.com

Wielkie zmiany na korzyść ciężarnych w opiece okołoporodowej!

Ciężarne nie będą musiały czekać na wizytę u lekarza czy bać się, że szpital odeśle je, gdy zaczną rodzić! Skoordynowana opieka okołoporodowa ma zostać wprowadzona w całej Polsce jako standard. Sprawdź, na czym dokładnie będzie polegać.
Marta Kabulska
poród, tata na porodówce, szpital, kobieta w ciąży,
fot. © Olesia Bilkei - Fotolia.com
Ciężarną będzie opiekować się jeden zespół składający się z położnych i lekarzy, którzy będą ze sobą ściśle współpracować – to pomysł na zrewolucjonizowanie systemu opieki okołoporodowej.

Korzyści płynące dla ciężarnych

Zgodnie z nowym modelem kobieta będzie mogła wybrać sobie, kto z personelu medycznego będzie się nią opiekował. Osoby te (położne, lekarze) będą tworzyły jeden zespół i będą ze sobą w kontakcie. Dzięki temu kobieta zyska ciągłość opieki. Jej historia medyczna będzie znana poszczególnym członkom zespołu, co w razie problemów umożliwi szybszą interwencję. 
- Ma to dać poczucie bezpieczeństwa pacjentce, jak również zwiększa szanse na wczesne rozpoznanie wszelkich pojawiających się nieprawidłowości – powiedział Tadeusz Jędrzejczyk, prezes NFZ w wypowiedzi dla Gazety Prawnej. 
Dzięki nowemu modelowi skończą się długie terminy oczekiwania ciężarnych na wizyty lekarskie czy konieczne badania, zapewnia w „Gazecie Prawnej” Wojciech Zawalski, dyrektor departamentu świadczeń opieki zdrowotnej w NFZ.

Każda kobieta będzie miała prawo zmienić opiekujący się nią zespół, a na zakończenie współpracy wypełni ankietę, w której oceni jego pracę. Pytania w ankiecie będą miały szeroki zakres, między innymi:
  • Czy dostała przydzielonych lekarzy i położną?
  • Czy przedstawiono jej plan opieki nad ciążą i dzieckiem?
  • Czy dano jej szansę na kontakt z dzieckiem w ciągu pierwszej doby po porodzie?
  • Czy uzyskała informacje i pomoc w karmieniu piersią?
  • Czy była traktowana z szacunkiem?
  • Czy po porodzie położna interesowała się jej stanem psychicznym?
Nowe przepisy mają przybliżyć położne i lekarzy do pacjentek.
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - film
Czy możemy już się kochać? Kobieta po urodzeniu dziecka potrzebuje trochę czasu, by znów współżyć. Trochę to znaczy ile? Sprawdź, kiedy najlepiej rozpocząć seks po porodzie.

Jak przekonać do zmian szpitale i położne?

- Po raz pierwszy NFZ zamierza płacić położnej za prowadzenie ciąży – podkreśla Joanna Pietrusiewicz, prezes Fundacji Rodzić po Ludzku w Gazecie Prawnej.

NFZ zaoferował pulę pieniędzy do podziału dla całego zespołu plus możliwość premii. Nagradzany będzie:
  • mniejszy odsetek cesarskich cięć,
  • mała liczba przedwczesnych porodów,
  • wysoki odsetek ciąż prowadzonych zgodnie ze standardami,
  • duża ilość ciężarnych, które nie zrezygnowały z opieki przed 26. tygodniem ciąży.

Nowy model od wiosny będzie działał w ramach pilotażu (przystąpią do niego chętne palcówki). Jeżeli się sprawdzi (na co bardzo liczymy) zacznie obowiązywać jako standard w całej Polsce.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy