Ksiądz w kościele przy ołtarzu
fot. Adobe Stock

Gmina rozważa finansowanie in vitro. Ostry sprzeciw proboszczów: „cywilizacja śmierci”

Gmina Szamotuły rozważa finansowanie zabiegu in vitro dla mieszkańców, którzy starają się o potomstwo. Pomysł ten nie spodobał się proboszczom dwóch lokalnych parafii. Wystosowali oni stanowczy list do burmistrza i nawołują do wstrzymania działań.
Aleksandra Zaborowska
Ksiądz w kościele przy ołtarzu
fot. Adobe Stock
Burmistrz gminy Szamotuły rozważa finansowanie zabiegu in vitro dla par zmagających się z problemami z płodnością. Pomysł spotkał się z ostrą krytyką księży z lokalnych parafii, którzy wystosowali  do burmistrza list.

Księża krytykują finansowanie in vitro

„Ubolewamy, że w roku jubileuszowym 50-lecia koronacji ikony Matki Bożej Pocieszenia Szamotuł Pani, chluby naszego miasta i gminy, samorządowcy w Szamotułach kierują się ku cywilizacji śmierci, przed którą bardzo często przestrzegał umiłowany nasz rodak św. Jan Paweł II Wielki” – piszą duchowni w liście.

Proboszczowie twierdzą także, że „skutkiem ubocznym” metody IVF jest „zamrażanie ludzkich istot, a w ostatecznym procesie prowadzi to do zabicia ludzkich istnień”. Zachęcają także burmistrza do przekazania pieniędzy przeznaczonych na potencjalne finansowanie in vitro na dom dziecka.

Na razie burmistrz ani jego biuro nie skomentowali publicznie listu.
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.

Jeśli program zostanie przyjęty, wejdzie w życie od 2021

Program finansowania zabiegów in vitro jest na razie jedynie pomysłem, zaproponowanym przez społeczny komitet „Obywatele dla Gminy”.

List, który otrzymał burmistrz, opublikował lokalny portal informacyjny eszamotuly.pl. Jeśli program zostanie przyjęty przez burmistrza, pomimo sprzeciwu duchownych, pary starające się o potomstwo będą mogły z niego skorzystać już od początku 2021 roku.

Finansowanie in vitro w rządzie PiS

Program dofinansowania zabiegów in vitro został uchwalony przez rząd PO-PSL w latach 2013-2016. Fundusze zostały przedłużone do 2019 roku, jednak rząd PiS nie podjął żadnych kroków w celu kontynuacji programu i ostatecznie doprowadził do jego wycofania.

Po odejściu od rządowego programu, wiele lokalnych samorządów zdecydowało się na uruchomienie własnych. Częstochowa zaczęła taką inicjatywę jeszcze w 2012 roku, przed oficjalnym startem centralnego programu. W ślad za Częstochową poszedł Sosnowiec, a później kolejne gminy.

Źródło: Onet, eszamotuly.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy