śmierć kobiety w ciąży
fot. Adobe Stock

Wielkopolska: śmierć kobiety w ciąży, aż trzy szpitale odmówiły jej przyjęcia

Przez 8 godzin walczyli o życie 28-letniej ciężarnej lekarze z Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia. Kobieta wymagała przewiezienia do bardziej specjalistycznego szpitala, niestety aż trzy placówki - z Ostrowa Wlkp., Kalisza i Poznania - odmówiły jej przyjęcia. Tłumaczono to brakiem możliwości transportu, miejsc w szpitalu i nieposiadaniem przez ciężarną badania w kierunku zakażenia koronawirusem.
Agnieszka Majchrzak
śmierć kobiety w ciąży
fot. Adobe Stock
Do tak tragicznych wydarzeń doszło 3 sierpnia w wielkopolskim Ostrzeszowie. Kobieta będąca w 17. tygodniu ciąży trafiła do tamtejszego szpitala z silnymi objawami duszności. Została położona na oddziale ginekologicznym, jednak jej stan ulegał pogorszeniu.

Kobieta zmarła po 8 godzinach walki o życie

Okoliczności śmierci kobiety są na tyle dramatyczne, że Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia wydało komunikat w tej sprawie. Wynika z niego, że po przeprowadzonych badaniach w szpitalu stwierdzono u pacjentki niewydolność wielonarządową oraz oddechową. Pacjentkę podłączono do respiratora, a walka o życie ciężarnej trwała przez ok. 8 godzin. Podjęto decyzję o przetransportowaniu ciężarnej na intensywną terapię do szpitala w Ostrowie Wlkp.

Niestety stan zdrowia kobiety pogorszył się pod koniec transportu. Zmarła na podjeździe do placówki - poinformował z kolei rzecznik prasowy ostrowskiego szpitala dr Adam Stangret.

„Dyrekcja i personel medyczny Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia wyrażają głębokie ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji" – napisał w komunikacie prezes Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia Marek Nowiński.
Redakcja poleca: Atrakcyjność kobiety w ciąży – film
W ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia. Czy przyszła mama powinna martwić się, że przestaje być atrakcyjna? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Trzy szpitale odmówiły przyjęcia

W czasie gdy lekarze z Ostrzeszowa walczyli o życie przyszłej mamy, równolegle kontaktowano się z oddziałem położniczo-ginekologicznym w Ostrowie Wlkp., aby tam przewieźć chorą. Szpital najpierw zgodził się na przyjęcie pacjentki na OIOM, a następnie odmówił – poinformował prezes OCZ Marek Nowiński. Podobnie było w Szpitalu Wojewódzkim w Kaliszu.

Także szpital przy ul. Polnej w Poznaniu odmówił przyjęcia ze względu na brak miejsc, niemożność wykonania pełnej diagnostyki oraz brak wyniku badań w kierunku zakażenia koronawirusem.

Nie było czym przetransportować kobiety w ciąży

Zgodę na przyjęcie ciężarnej pacjentki wyraził dopiero szpital im. Józefa Strusia w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej. Ze względu na ciężki stan kobiety miano ją przetransportować Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, ale okazało się to niemożliwe ze względu na warunki atmosferyczne – wyjaśnił Marek Nowiński.

W związku z tym zabiegano o uzyskanie zgody na transport kobiety do Poznania karetką systemową, ale także odmówiono.

Tymczasem uciekały bezcenne dla życia kobiety minuty. Ostatecznie uzyskano zgodę, aby karetka ze szpitala w Kaliszu przewiozła ciężarną do szpitalnego OIOM w Ostrowie Wlkp. Niestety stan kobiety pogorszył się w trakcie transportu i zmarła jak tylko ambulans podjechał pod szpital w Ostrowie.

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Źródło: radiozet.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy