GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia w ciąży

A B C D E G K L Ł M N O P R S T W Z Ż Wszystkie

Wielowodzie

Jest to stan, kiedy płynu owodniowego jest za dużo (powyżej dwóch litrów w trzecim trymestrze). Towarzyszy zwykle niektórym wadom rozwojowym płodu, przede wszystkim wadom ośrodkowego układu nerwowego i przewodu pokarmowego.

Patologia ta dotyka częściej kobiet chorych na cukrzycę, z chorobami nerek i kobiet z ciążą bliźniaczą. Ilość płynu owodniowego ocenia się podczas badania USG.

Zagrożenia
Wielowodzie bardzo osłabia macicę, która z powodu zbyt dużej ilości płynu owodniowego nadmiernie się rozciąga. Skutkiem tego może być osłabienie skurczów macicy w czasie porodu oraz nieprawidłowe kurczenie się macicy po porodzie, co grozi krwotokiem. Ponadto może dojść do takich powikłań w trakcie porodu, jak: nieprawidłowe wstawienie się główki dziecka do kanału rodnego czy wypadnięcia pępowiny.

Objawy i leczenie
Najczęściej występującymi objawami wielowodzia jest zbyt duży obwód brzucha w stosunku do wieku ciąży, trudność w wykryciu tętna płodu, twarda i napięta macica. Pomoc medyczna w przypadku wielowodzia jest uzależniona od tego, w jakim tempie powiększa się objętość wód; kiedy tempo jest zbyt duże, zmniejsza się ich ilość poprzez punkcję pęcherza płodowego i upuszczenie nadmiernej ilości płynu owodniowego. Zabieg ten nazywa się amnioredukcją.
Kobieta, która zaobserwuje u siebie zbyt szybki przyrost brzucha w ciągu krótkiego czasu oraz połączone z tym bóle i ucisk brzucha, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wielowodzie o małym nasileniu nie wymaga interwencji – zwykle zaleca się spokojny tryb życia i obserwowanie określonych objawów. Natomiast wielowodzie o ostrym przebiegu stanowi zagrożenie dla życia matki i płodu.

Tekst: Dorota Pierzchalska
Konsultacja: Anna Durko, położna, pracownica Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie