GRY
 
 

Wiemy, dlaczego mamy ciągle są zmęczone (w przeciwieństwie do tatusiów)

Po przebudzeniu, chcesz schować się pod kołdrę i nigdzie nie wychodzić, a twój mąż wybiega z łóżka radosny jak skowronek. Nic dziwnego – ty po prostu MUSISZ spać dłużej.

Zmęczona młoda mama siedzi na łóżku
fot. Fotolia
Badacze z Uniwersytetu Loughborough w Wielkiej Brytanii wykazali, że kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni.  Wszystko dlatego, że ich mózgi są bardziej skomplikowane. Według autorów badania, kobiety powinny spać dłużej, bo dotkliwiej odczuwają brak snu. Sen umożliwia regenerację mózgu, a tylko w pełni zregenerowany mózg pomaga nam przetrwać w natłoku obowiązków.

Kobiety są wielozadaniowe i powinny spać dłużej

 "Im więcej używamy mózgu w ciągu dnia, tym większej potrzebujemy regeneracji, w tym i snu. Kobiety wydają się wielozadaniowe – robią wiele rzeczy naraz, są przy tym elastyczne – z tego powodu używają więcej mózgu niż mężczyźni. Aczkolwiek ci, którzy mają bardziej złożoną pracę, wymagającą podejmowania decyzji i myślenia nieszablonowego, mogą potrzebować więcej snu od przeciętnego mężczyzny – choć i tak zazwyczaj w mniejszym stopniu jak kobiety" – powiedział profesor Jim Horne z Uniwesytetu Loughborough.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Nie wysypiasz się? Przygotuj się na huśtawkę nastrojów

Autorzy badania podkreślili to, co wszyscy wiemy. Dorosły człowiek powinien spać 7-8 godzin. Taka ilość snu pozwala prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Brak odpowiedniej ilości snu negatywnie wpływa na zdrowie, szczególnie w przypadku kobiet. Niewyspanie może powodować huśtawkę nastrojów czy nawet depresję. Nasuwa nam się na myśl pytanie: jak się wyspać, kiedy trzeba wstawać kilka razy w nocy, by nakarmić, przewinąć lub uspokoić dziecko?

Czekamy na kolejne badania. Tym razem proponujemy temat: "Jak się wyspać przy dwójce dzieci?" albo "Jak się wyspać przy niemowlaku?". Mamy pewność, że na te pytania każda mama chciałaby poznać odpowiedź!

Zauważyłyście, że wasi mężowie są bardziej wyspani od was?

Polecamy: Apel młodej mamy do mężczyzn: Potrzebujemy snu!​

źródło: motywatordietetyczny.pl
Doładuj
Przeładuj