mama, dziecko, niemowlę, mowa, słowa, litery
fot. fotolia

Wiemy, jakie dźwięki uwielbiają niemowlaki! - film

Nie jest to wcale głos mamy, ani tzw. biały szum. Sprawdź, na jakie dźwięki dzieci reagują największą radością.
Marta Kabulska
mama, dziecko, niemowlę, mowa, słowa, litery
fot. fotolia
Oczywiście, twoje dziecko uwielbia, jak do niego mówisz, śpiewasz, czytasz bajki. Wpływ twoich słów i muzyki na rozwój emocjonalny i psychoruchowy dziecka jest nieoceniony.

Jakie dźwięki lubią dzieci?

Najnowsze odkrycie naukowców z McGill University dowodzi, że dzieci wolą słuchać dźwięków, wydawanych przez inne dzieci - nawet zanim zaczną jeszcze same gaworzyć.

Aby ustalić, które dźwięki przyciągną uwagę niemowląt na dłużej, naukowcy badali dzieci w 6. miesiącu ich życia. Półroczniaki słuchały samogłosek, które wypowiadała dorosła kobieta i dziecko.
Podczas słuchania samogłosek wypowiedzianych przez kobietę twarze dzieci pozostawały neutralne. Natomiast gdy maluchy usłyszały dźwięki innych dzieci, reagowały na nie uśmiechem i ożywieniem.  


Badanie, które zostało opublikowane w Developmental Science, wykazało, że niemowlęta słuchały samogłosek wypowiadanych przez inne dzieci o 40% dłużej niż dźwięków wydawanych przez osobę dorosłą. Badacze zaznaczyli przy tym, że nie wynika to z koncentrowaniu uwagi dziecka na dźwiękach najbardziej mu znanych, gdyż badane dzieci same jeszcze nie gaworzyły (nie mogły więc kojarzyć dźwięków dzieci z tymi, które same wydają).

Poznaj: Prawdy i mity o nauce mówienia

Naukowcy uważają, że wyniki tego doświadczenia powinny prowadzić do dalszego badania procesów biorących udział w rozwoju mowy dziecka, które potencjalnie mogłyby złagodzić problemy (takie jak upośledzenie słuchu), które wpływają na rozwój.

Zobacz też: Zadbaj o rozwój mowy dziecka już w ciąży!
Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy sześciolatka? - film
Jak wspierać rozwój mowy dziecka, które idzie do szkoły? Jakie kompetencje językowe powinien posiadać uczeń pierwszej klasy?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy