data szczepień dla dzieci w wieku 12-15 lat
fot. Adobe Stock

Wiemy, kiedy rozpoczną się szczepienia dla dzieci w wieku 12-15 lat

Rząd podał datę rozpoczęcia szczepień dla dzieci w wieku 12-15 lat. Nastolatkowie będą mogli przyjąć szczepionkę już za kilka dni. Wiadomo także, gdzie będą odbywać się szczepienia.
Joanna  Biegaj
data szczepień dla dzieci w wieku 12-15 lat
fot. Adobe Stock
Pod koniec maja Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę dla dzieci powyżej 12. roku życia. Michał Dworczyk poinformował, kiedy rozpoczną się szczepienia nastolatków w naszym kraju. Zapowiedział także, kiedy możliwe będzie szczepienie dzieci poniżej 12. roku życia. 

Data rozpoczęcia szczepień

„W związku z decyzjami Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz rekomendacjami Rady Medycznej podjęliśmy decyzję, że od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat” – wyjaśnił Michał Dworczyk na konferencji w KPRM.

Dodał również, że „to jest ponad 2,5 miliona uczniów, którzy uczą się w 24 tysiącach szkół i placówek oświatowych”.

Gdzie będą szczepieni najmłodsi?

Michał Dworczyk poinformował także,  gdzie będą się odbywać szczepienia dla dzieci w wieku 12-15 lat: „Po dyskusjach, po analizie sytuacji i wymianie opinii przede wszystkim z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji Narodowej, ale również dyskusji na forum komisji wspólnej rządu i samorządu ustaliliśmy, że na razie wszystkie dzieci będą się szczepiły, tak jak dotychczas wszyscy pacjenci, w punktach szczepień populacyjnych i w punktach szczepień powszechnych – tych wszystkich formach szczepień, które są realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień”.

Odniósł się także do pomysłu szczepienia dzieci w szkołach: „Na razie nie rozpoczniemy przed wakacjami szczepień w szkołach. Rozpoczniemy je od września”. 

Rola nauczycieli w zachęcaniu do szczepień

Szef KPRM zaznaczył także, jak ważna będzie rola nauczycieli w zachęcaniu uczniów do szczepień: „Oni sami mogą powiedzieć uczniom i rodzicom uczniów, jak to wygląda, jak zwiększyło się ich poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego i możliwość wykonywania swoich obowiązków każdego dnia”.

Szczepienia dla dzieci 7-12 lat

Michał Dworczyk zabrał również głos w kwestii szczepień dzieci w wieku 7-12 lat: „Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań. Jak okażą się pozytywne, to w oparciu o rekomendacje Rady Medycznej przy premierze będziemy podejmowali decyzje ws. szczepień dzieci młodszych”.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy