Noworodki ubrane na niebiesko i różowo
fot. Adobe Stock

Już wiemy, co decyduje o płci dziecka! Można odgadnąć nawet przed poczęciem!

Wyniki badania przeprowadzoneggo na Uniwersytecie w Newcastle, w którym wzięło udział tysiące rodzin, mogą pomóc przyszłym rodzicom łatwo ustalić, czy na świat przyjdzie chłopiec i dziewczynka.
Joanna  Biegaj
Noworodki ubrane na niebiesko i różowo
fot. Adobe Stock
Naukowiec Corry Gellatly przeprowadził badanie, które wykazało, że to mężczyźni dziedziczą tendencję do posiadania większej liczby córek lub synów. Jeśli mężczyzna ma wiele sióstr – prawdopodobnie będzie posiadał córki. Jeżeli zaś jego rodzeństwo składa się z braci – częściej jest on ojcem synów. W ten sposób jeszcze przed poczęciem można z dużą dozą prawdopodobieństwa odgadnąć, jakiej płci dziecko nam się urodzi.

Chłopiec czy dziewczynka?

Badanie, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle, polegało na przeanalizowaniu 927 drzew genealogicznych, które zawierały informacje o 556 387 osobach z Europy oraz Ameryki Północnej. Przestudiowane były informacje od 1600 roku. 

Ale jak to działa? Jak wiemy, u człowieka występuje jedna para chromosomów płciowych, u kobiety XX, u mężczyzny jest to XY.  Z przeprowadzonego badania wynika, że gen, który nie został jeszcze odkryty, kontroluje to, czy w męskich plemnikach jest więcej chromosomów X, czy Y. To z kolei bezpośrednio wpływa na płeć dziecka.

Gellatly w swoim artykule opisał, że prawdopodobnie mężczyźni są nosicielami dwóch typów alleli. Stwarza to trzy możliwe kombinacje w genie, który kontroluje to, czy męskie plemniki zawierają więcej chromosomów X czy Y.
Pierwsza kombinacja (nazywana mm) zakłada, że mężczyźni wytwarzają więcej plemników Y i mają więcej synów. Druga kombinacja (nazywana mf) mówi o tym, że mężczyzna produkuje podobną liczbę plemników X i Y, czego skutkiem jest mniej więcej taka sama szansa na potomka płci męskiej, jak i żeńskiej. Trzecia opcja (nazywana ff) przewiduje, że mężczyzna produkuje więcej plemników X, a to z kolei wpływa na to, że jego dzieci będą płci żeńskiej.

Źródło: zdrowie.radiozet.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy