dziecko pije mleko
fot. Fotolia

Wiemy, które mleko, nie nadaje się do picia dla twojego dziecka. Sprawdź, czy je kupujesz

Podajesz dziecku mleko? To dobrze, ale jak się okazało, nie wszystkie są dobre.
Małgorzata Malinowska
dziecko pije mleko
fot. Fotolia
Fundacja Pro-Test wzięła pod lupę 14 mlek na polskim rynku i zbadała, jakie mleko jest najlepsze. W testach wzięły udział zarówno mleka UHT (czyli mleka utrwalane w wysokiej temperaturze), jak i mleka pasteryzowane w niższych temperaturach.
Najlepiej w testach wypadło Samo Mleko Łaciate Świeże (Mlekpol), następnie Mleko Wiejskie (Piątnica) oraz Mleko Garwolińskie (OSM Garwolin).

Najgorzej w testach wypadło mleko z Biedronki: Mleczna Dolina wyprodukowane przez OSM Łowicz (pasteryzowane w wysokiej temperaturze). Mleko to zostało zdyskwalifikowane ze względu na niedostateczną jakość mikrobiologiczną.

Na jakiej podstawie oceniano mleka?

Zbadano 14 mlek, w których brano pod uwagę:
  • poprawność oznakowania etykiety
  • funkcjonalność opakowania
  • wyróżniki fizykochemiczne: wartość pH, punkt zamarzania, gęstość, obecność pozostałości antybiotyków oraz obecność ołowiu jako zanieczyszczenia środowiskowego
  • wartość odżywcza: zawartość białka, tłuszczu, wapnia i jodu
  • cechy sensoryczne: smak, zapach i wygląd ogólny
  • czystość mikrobiologiczna: obecność bakterii chorobotwórczych, ogólna liczba drobnoustrojów oraz liczba bakterii Bacillus cereus i Enterobacteriaceae
  • parametry utrwalania: próba na peroksydazę, zawartość laktulozy i pomocniczo zawartość β-laktoglobuliny.
Redakcja poleca: Co po kolei w diecie niemowlęcia: mówi prof. Socha – film
Jabłko, śliwka czy banan, dlaczego lepiej podawać dziecku jedno warzywo niż zmiksowaną zupę z kilku warzyw i dlaczego nie trzeba bać się produktów, które potencjalnie mogą alergizować: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Które mleka wzięły udział w badaniu?

W ramach testu wzięto pod uwagę zarówno mleka niskopasteryzowane, jak i te pasteryzowane w wysokiej temperaturze. Zbadano również dwa mleka UHT.
Mleka, które wzięły udział w badaniu:
  • mleka niskopasteryzowane: Ale! Mleko, Mleko Garwolińskie, Mleko Łyk Pilos z Lidla, Mleko Wiejskie Piątnica, Samo Mleko Łaciate oraz Zimne Mleko Robico.
  • mleka pasteryzowane w wysokiej temperaturze: Mazurski Smak Mlekpolu, Mleko Łowickie, Mleko Mleczna Dolina z Biedronki, Mleko Tesco, Milblu z Kauflandu oraz Polskie Mleko Mlekovity.
  • mleka UHT: Łaciate i Wypasione.

Co o teście mleka mówi Biedronka?

"W nawiązaniu do wyników testu mleka opublikowanych 25 lutego br. na stronach fundacji Pro-Test, zwracamy uwagę na fakt, iż badanie jednego produktu nie powinno być traktowane jako świadectwo jakości całego asortymentu mleka dostępnego w naszych sklepach, zwłaszcza że jest ono dostarczane przez kilku producentów.

Wprowadzając na półki każdy produkt marki własnej, dbamy o jego jakość i bezpieczeństwo dla klientów. W tym celu wdrożyliśmy m.in. system oparty na normie zapewniającej bezpieczeństwo produktów spożywczych: ISO 22000, corocznie potwierdzany audytami przeprowadzanymi przez akredytowaną jednostkę certyfikującą. Ponadto każdy produkt podlega regularnej kontroli w niezależnych ośrodkach badawczych, a warunki produkcji są monitorowane w toku audytów zakładów produkcyjnych. Mleko "Mleczna Dolina 1L" z firmy OSM Łowicz również podlega takim kontrolom. Przeprowadzane cyklicznie badania nie wykazały odstępstw w zakresie jego jakości.

Niezależnie od powyższego, każdorazowo po otrzymaniu sygnału o niewłaściwej jakości produktu wraz z dostawcą niezwłocznie weryfikujemy tę kwestię oraz w razie konieczności podejmujemy odpowiednie działania korygujące. W przypadku jakichkolwiek obaw o jakość lub bezpieczeństwo produktu nasze procedury przewidują jego wycofanie, a nawet wstrzymanie współpracy z dostawcą."
Biuro Prasowe Jeronimo Martins Polska SA

Polecamy także: GIS wycofuje z rynku kaszki dla niemowląt
Oceń artykuł

Ocena 3 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy