Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek wierzby, uczulenie na wierzbę, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. fotolia

Wierzba

Pyłek produkują kwitnące bazie, które pojawiają się na wierzbowych gałązkach zwykle tuż przed Wielkanocą. Najmocniej uczulają wierzby rosnące w miastach, tam trudniej o ruch powietrza, który  rozpędziłby skupione wokół drzew i w ich okolicy alergeny, obniżając tym samym ich stężenie w powietrzu. Uczulenie na pyłek wierzby na szczęście nie należy do najczęstszych alergii. Ma objawy typowe dla alergii wziewnej. Osoby uczulone mogą zaobserwować również reakcje krzyżowe z alergenami topoli. Oba drzewa należą do tej samej rodziny - wierzbowatych.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.