Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek wierzby, uczulenie na wierzbę, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. fotolia

Wierzba

Pyłek produkują kwitnące bazie, które pojawiają się na wierzbowych gałązkach zwykle tuż przed Wielkanocą. Najmocniej uczulają wierzby rosnące w miastach, tam trudniej o ruch powietrza, który  rozpędziłby skupione wokół drzew i w ich okolicy alergeny, obniżając tym samym ich stężenie w powietrzu. Uczulenie na pyłek wierzby na szczęście nie należy do najczęstszych alergii. Ma objawy typowe dla alergii wziewnej. Osoby uczulone mogą zaobserwować również reakcje krzyżowe z alergenami topoli. Oba drzewa należą do tej samej rodziny - wierzbowatych.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy