Wiesław – pochodzenie, znaczenie, imieniny

Wiesław należy do grupy tradycyjnych imion. Było popularne wśród przedstawicieli starszych pokoleń. W 2020 r. otrzymało je zaledwie 9 młodych Polaków. Mężczyzna o tym imieniu wyróżnia się charyzmą, dzięki której bryluje w towarzystwie i łatwo osiąga sukces zawodowy. Jego nieszablonowe podejście do problemów robi wrażenie na otaczających go ludziach. W kontaktach zawodowych jest nieustępliwym negocjatorem, natomiast w życiu towarzyskim cechuje go dowcip oraz elokwencja. Wysokie wymagania wobec kobiet sprawiają, że ma spore trudności, aby stworzyć stały związek. Ustatkowanie się z pewnością nie należy do priorytetów Wiesława. Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć.

Spis treści

Znaczenie imienia Wiesław

Wiesław to słowiańskie imię, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „bardzo sławny” lub „ten, który ma wielką sławę”. Mężczyzna o tym imieniu lubi być w centrum wydarzeń. Jako dusza towarzystwa wyróżnia się błyskotliwym poczuciem humoru. W każdej sferze życia ceni przede wszystkim niezależność - w pracy zawodowej woli być szefem samego siebie, a życie rodzinne nie należy do jego priorytetów.

Wiesław - pochodzenie

Wiesław jest jednym z wariantów staropolskich imion, takich jak Wielesław lub Wielisław. Do niedawna twierdzono, że ma ono swoje źródło w literaturze, a dokładnie w utworze Wincentego Reklewskiego pochodzącym z XVIII w. Według aktualnych badań pojawiło się ono znacznie wcześniej, bo już w XIV w.

Zdrobnienia imienia Wiesław

Imię Wiesław w oryginalnym brzmieniu występuje głównie w dokumentach i pismach urzędowych. W języku polskim doczekało się jednak wielu zdrobnień, takich jak: Wiesiek, Wiesiu, Wiesio, Wiesiulek, Wiesiuńcio, Wienio, Wiecu, Wiecho, Wieszko.

Imieniny Wiesława

Imię Wiesław kilka razy pojawia się w kalendarzu. Najpopularniejszym terminem świętowania jest 22 maja. Pozostałe daty to: 6 marca, 12 kwietnia, 8 maja, 7 czerwca, 28 lipca, 21 listopada, 9 grudnia.

Imię Wiesław dla dziecka

Imię Wiesław należy do tradycyjnych imion, które były popularne w starszych pokoleniach, a obecnie cieszą się niewielkim zainteresowaniem rodziców. W 2020 r. nazwano nim 9 chłopców, co dało mu 323. miejsce w oficjalnym zestawieniu najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 r.). W pierwszym półroczu 2021 r. Wiesław znalazł się poza rankingiem. W praktyce oznacza to, że w ostatnim czasie żaden młody Polak nie otrzymał tego imienia.

Wiesław - edukacja

Wiesław jest nastawiony na sukces już od najmłodszych lat. Bez problemu wypowiada się publicznie i wchodzi w rolę lidera grup roboczych. Chętnie bierze także udział w konkurach, które dają mu możliwość rywalizacji. Nauczyciele cenią go przede wszystkim za jego nieschematyczny sposób myślenia. Uczeń o tym imieniu potrafi wyznaczyć sobie cel, lecz w dążeniu do niego często przeszkadza mu niecierpliwość.

Wiesław - rodzina i miłość

Wiesław zachwyca kobiety elokwencją oraz błyskotliwym poczuciem humoru. Jednak zdobycie jego serca to misja, która ma bardzo małe szanse powodzenia. Mężczyzna o tym imieniu stawia płci przeciwnej bardzo wysokie wymagania w każdej sferze. Jest skłonny raczej do przelotnych romansów niż do stałych związków, w których nie potrafi się odnaleźć ze względu na częściową utratę niezależności. Znacznie lepiej sprawdza się w roli kolegi czy przyjaciela niż jako mąż i ojciec. W rankingu jego priorytetów rodzina przegrywa z karierą zawodową.

Wiesław - predyspozycje zawodowe

Praca zawodowa to absolutny priorytet Wiesława. Dzięki zdolnościom przywódczym szybko zdobywa wyższe pozycje, które dają mu coraz większą swobodę działania. Szefowie doceniają go za kreatywność i nieszablonowe myślenie. Jego niecodzienne pomysły mogą poprowadzić firmę do spektakularnego sukcesu. Aby osiągnąć satysfakcję zawodową, Wiesław potrzebuje ciągle nowych wyzwań. Najlepiej sprawdzi się w branżach takich jak aktorstwo, muzyka, media czy show-biznes.

Znani Wiesławowie

W historii było wielu mężczyzn o imieniu Wiesław. W tej grupie są m.in. artyści i działacze polityczni: Wiesław Chrzanowski (naukowiec), Wiesław Michnikowski (aktor), Wiesław Domasłowski (konserwator zabytków), Wiesław Garboliński (malarz), Wiesław Ochman (śpiewak operowy), Wiesław Dymny (aktor i poeta), Wiesław Komasa (aktor), Wiesław Jaguś (żużlowiec), Wiesław Gąsiorek (tenisista).

Wiesław w innych językach

Imię Wiesław nie jest popularne w zachodniej części Europy, stąd brak jego odpowiedników w językach, takich jak angielski czy francuski. W języku czeskim i słowackim brzmi ono Veslav.

Wiesław - patroni

Mężczyźni o omawianym imieniu nie mają patrona wśród świętych, choć uważa się, że nosił je jeden z uczniów św. Jacka Odrowąża - żyjącego w XII w. kaznodziei należącego do zakonu dominikanów.

Przysłowia i cytaty z imieniem Wiesław

Imię pojawiło się w piosence zespołu Homo Twist pt. Wiesław, której pierwsze słowa brzmiały:

W Wiesławie zawrzało, więc pochwycił czajnik

Wciąż było mu mało, udał się po palnik

Miotając łaciną, włóczył konkubiną

zawsze był świnią, ją obarczał winą.

Ciekawostki na temat imienia Wiesław

Według rejestru PESEL w Polsce żyje 148 085 mężczyzn o tym imieniu (stan z 31 stycznia 2021 r.). Od niego pochodzą też polskie nazwiska, takie jak: Wiesławski, Wisławski, Wiesiołowski, Wiesiołek.

Wiesław - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Wiesława jest 2. Dwójki to osoby o trafnej intuicji.

Wiesław - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Wiesława to chryzopraz - soczyście zielony minerał.

Wiesław - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Wiesława jest szary.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA