Wirus RS niebezpieczny dla wcześniaków, niemowląt i małych dzieci
fot. AdobeStock

Wirus RS w natarciu! Szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci

Rozprzestrzenia się drogą kropelkową i może wywołać ostre infekcje dróg oddechowych u najmłodszych. Leczenie zwykle wymaga pobytu w szpitalu.
Milena Oszczepalińska
Wirus RS niebezpieczny dla wcześniaków, niemowląt i małych dzieci
fot. AdobeStock
Zakażenie wirusem RS u dorosłych przebiega jak przeziębienie – chory ma kaszel, katar, gorączkę i czuje się osłabiony. Infekcja mija po kilku dniach, nie pozostawiając po sobie śladów. Jednak ten sam niepozorny wirus może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, gdy zaatakuje osobę starszą, przewlekle chorą lub małe dziecko, a szczególnie wcześniaka. Lekarze ostrzegają, że sezon na zachorowania wirusem RS właśnie się rozpoczął. Jak uniknąć zarażenia?

Wirus RS atakuje od października

Wraz z początkiem jesieni wirus ten uaktywnia się i zaczyna stwarzać zagrożenie dla osób znajdujących się w grupie ryzyka, w tym wcześniaków i noworodków z wadami serca. W wywiadzie udzielonym dla stacji RMF FM dr Krystyna Bober-Olesińska z Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego przyznała, że „sezon na zachorowania trwa w Polsce od października do kwietnia”. U małych dzieci może on wywołać takie choroby, jak: zapalenie oskrzelików, płuc, tchawicy lub ucha środkowego. Najmłodsi pacjenci zwykle muszą być hospitalizowani. Pobyt w szpitalu z noworodkiem czy niemowlakiem zawsze jest traumą dla rodzica. Jak zatem starać się unikać zarażenia wirusem RS?

Wirus ten jest bardzo inwazyjny. Do zakażenia dochodzi szczególnie łatwo, ponieważ przenosi się on drogą kropelkową. Wystarczy zatem być w bliskim kontakcie z nosicielem lub chociażby korzystać z tych samych rzeczy, których używa zarażony. Statystyki pokazują, że od jesieni do wczesnej wiosny, czyli w okresie największej zachorowalności, wirus RS jest najczęstszą przyczyną zapaleń dróg oddechowych u dzieci.

Charakterystyczne objawy, jakie towarzyszą zakażeniu u dzieci to:
Nigdy nie lekceważ tego typu symptomów, zwłaszcza u najmłodszych. Zawsze w takich przypadkach skonsultuj stan zdrowia dziecka z pediatrą. Leczenie polega przede wszystkim na zbijaniu gorączki i dbaniu o prawidłowe nawodnienie organizmu. Małe dzieci zwykle kierowane są do szpitala w celu wspomagania oddychania.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Jak zapobiec zarażeniu wirusem RS?

Ponieważ do zakażenia dochodzi przez zwykły kontakt z wirusem, najlepiej w okresie jesienno-zimowym unikać dużych skupisk ludzkich, jeśli mamy w domu wcześniaka czy noworodka albo osobę w podeszłym wieku. Bardzo ważne jest również zachowanie odpowiedniej higieny rąk – należy myć je często: zawsze po przyjściu do domu, przed posiłkiem, czy po skorzystaniu z toalety. Tego samego warto uczyć dziecko już od najmłodszych lat. Poza tym co jakiś czas dobrze jest prać pluszaki malca, żeby pozbyć się z nich zarazków, jakie nagromadziły. Naturalne wspomaganie odporności również jest niezwykle cenne. Właściwa dieta i codzienne spacery na świeżym powietrzu sprawią, że dziecko będzie mniej narażone na zachorowania.

Źródło: onet.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy