Encyklopedia zdrowia dziecka

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż Wszystkie

Witamina D

Wpływa na prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforową, odpowiada za formowanie się silnych kości i zębów, podnosi odporność. Kiedy ją podawać, wyjaśnia dr Witold Klemarczyk, pediatra z Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka.

Ważna witamina
Witamina D jest potrzebna przez całe życie, ale najbardziej wtedy, kiedy tworzy się i rozwija układ kostny oraz zęby. W okresie prenatalnym dostarczana jest dziecku poprzez krew pępowinową w postaci gotowej do przyswojenia, a po narodzinach – wraz z mlekiem kobiecym.

Ile jej potrzeba?
Szybko rosnące dzieci każdego dnia potrzebują stosunkowo dużo witaminy D. Norma dla niemowlęcia to 400-800 IU, a w wieku 1-6 lat – 400-600 IU. Taką ilość można dostarczyć w codziennej diecie. Dodatkowo możliwe jest wytwarzanie witaminy D w skórze, gdzie pod wpływem promieni słonecznych dochodzi do przemiany pewnej substancji tłuszczowej. Witamina D pochodząca z pożywienia i ta, która powstała w skórze, wnika do krwi, by ulec przetworzeniu w wątrobie, a potem w nerkach. Dopiero dzięki temu osiąga pełną aktywność i przydatność dla organizmu.
W tej ulepszonej postaci krąży w organizmie przez około dobę i wchłaniana jest w miarę potrzeb oraz w zależności od metabolizmu dziecka. Część witaminy D pozostaje w komórkach wątroby (podobnie jak innych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, E, K) jako pula rezerwowa. Zapasy te uzupełniane są z posiłków lub w wyniku opalania. W przypadku dostarczenia z pokarmem nadmiaru witaminy D (np. podawania dużych ilości tranu lub preparatów witaminowych) może nastąpić zbyt duże obciążenie organizmu, powodujące objawy zatrucia.

PAMIĘTAJ!
- Przedawkowanie witaminy D zaburza funkcjonowanie całego organizmu.
- Zaniepokoić powinna wyraźna utrata apetytu, nudności, swędzenie skóry oraz pojawiająca się często nagła potrzeba oddania moczu.
- Kilkakrotne przekraczanie dobowej normy powoduje pojawienie się nadmiaru wapnia we krwi (tzw. hiperkalcemia) – można to sprawdzić za pomocą badań analitycznych.

Rodzice pytają:

Czy niemowlętom trzeba podawać witaminę D w kroplach?
- Aby zapewnić dziecku wystarczającą ilość witaminy D, konieczną do prawidłowego rozwoju, podaje się ją w kroplach przez pierwsze dwa lata życia, niezależnie od sposobu karmienia. Malcom karmionym naturalnie – od trzeciego tygodnia życia, bo pokarm matki zawiera niewielkie ilości witaminy D. Natomiast mleka dla niemowląt (początkowe i następne) są wzbogacane w witaminę D, zwykle 400-800 IU na litr. Błędem jest odstawienie kropelek, gdy rodzicom wydaje się, że ciemiączko zbyt szybko zarasta. Również w drugim roku życia dieta dzieci nie jest wystarczająco bogata, więc i one muszą dostawać witaminę D. Odpowiedni preparat powinien zapisać lekarz opiekujący się malcem po zbadaniu go oraz przeanalizowaniu jego diety. I tylko taki środek można podawać. Dzienna dawka to jedna-dwie kropelki (nigdy więcej!) podawane podczas posiłku. Jeśli jedna została przypadkowo pominięta, nie można następnego dnia podać dwukrotnie większej.

A co robić w lecie, gdy dzieci są na słońcu?
- Witamina D powstaje w skórze tylko wówczas, gdy docierają do niej promienie ultrafioletowe. Jeśli dziecko szczelnie okrywamy albo smarujemy kremem z filtrem, to blokujemy ten korzystny mechanizm. Wystarczy krem o faktorze numer 8. O podawaniu witaminy D latem powinien zadecydować lekarz.

Zobacz także:
Krzywica
Kości
Wapń

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra

Przeczytaj artykuł:
Witaminy - co trzeba o nich wiedzieć?