Kiedy dawać dzieciom witaminę D i w jakiej dawce? Radzi ekspert [WIDEO]

Prof. Paweł Płudowski o witaminie D wie wszystko. Nam opowiedział o tym, jakie dawki wit. D3 podawać niemowlętom i dzieciom, czy latem wystarczy słońce i ile witaminy powinni przyjmować rodzice.
Odpowiednie dawkowanie witaminy D i czas jej suplementacji mają niebagatelne znaczenie dla zdrowia dzieci i dorosłych. O to, ile wit. D podawać niemowlętom i dzieciom oraz kiedy to robić, pytamy eksperta zajmującego się wpływem witaminy D na zdrowie człowieka, prof. nadzw. dr hab. n.med. Pawła Płudowskiego z z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka.

Jaka powinna być dawka witaminy D dla dzieci?

Dawkowanie witaminy D uzależnione jest od wieku dziecka:
  • niemowlęta do 6 m.ż. powinny przyjmować 400 j.m. na dobę, 
  • niemowlęta od 6 m.ż. do ukończenia 1. roku życia – 400-600 j.m./dobę (zalecenia dietetyczne sprawdź w aktualnym schemacie żywienia niemowląt),
  • dzieci od 1. roku życia do dorosłości - 600-1000 jednostek witaminy D.
Dawki dla starszych dzieci mogą w przyszłości ulec zmianie: - W tej chwili rozmyślamy nad nowelizacją rekomendacji, żeby starszym dzieciom, czyli nastolatkom, podwyższyć dawkę nawet do 2000 jednostek – mówi prof. Płudowski.Dawkowanie witaminy D u dorosłych Rekomendowana dawka wit. D3 dla osób dorosłych to 2000 j.m. na dobę. Ważne jest, aby przyjmować witaminę D regularnie. Od zalecanej dawki są pewne wyjątki: - Jeśli mamy do czynienia z grupą ryzyka niedoboru witaminy D, czyli osobami z nadmiarem ciała, wtedy – zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych -  dawkę należy przynajmniej podwoić – podkreśla prof. Płudowski.

Jakie witaminy dla dzieci - sprawdź opinie rodziców

Czy podczas choroby możemy dawać dziecku większą dawkę witaminy D? 

Kiedy dziecko choruje, kusi nas by podawać mu specjalne i witaminy dla dzieci. W przypadku witaminy D wiadomo, że wpływa ona na wzmocnienie odporności i zapobiega częstym infekcjom. Czy w takim razie powinniśmy podawać choremu dziecku większą dawkę słonecznej witaminy?

- Jeśli dziecko często choruje, to najpewniej jedną z przyczyn jest deficyt witaminy D – wyjaśnia ekspert. - Nie zalecamy podwajania czy potrajania dawek w tej sytuacji, przynajmniej obecnie, ale zalecamy regularną suplementację witaminą D. Czyli na pewno należy włączyć suplementację w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, kiedy ryzyko infekcji jest najwyższe, a to ryzyko rośnie w przypadku dzieci z deficytem witaminy D.

Czy latem wystarczy witamina D ze słońca?

Witamina D wytwarzana jest również dzięki promieniom słonecznym. Czy jeśli dziecko przebywa dużo na słońcu, to latem możemy nie podawać mu wit. D3? - Jeśli sięgniemy pamięcią do tego, jak wyglądało w tym roku nasze lato, to na pewno nie – twierdzi prof. Płudowski. - W takim przypadku na pewno trzeba suplementować witaminę D. Natomiast po 2 tygodniach nad Morzem Śródziemnym, na dobrym słońcu, to, co zgromadzimy wystarczy nam na miesiąc, może półtora... Nie na dłużej.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zakupy dla niemowlaka

Dieta niemowlaka