niemowlę, lekarstwo, zdrowie dziecka, łyżeczka

Na tropie witaminy D

To ona sprawia, że wapń trafia do krwi, a stamtąd do kości. Bez niej nie byłyby one mocne, ząbki zdrowe, a krew nie krzepłaby prawidłowo.
Joanna Karwat
niemowlę, lekarstwo, zdrowie dziecka, łyżeczka
Najważniejsze – podając dziecku witaminę D, należy wykazać się aptekarską wręcz dokładnością. Bo szkodliwy jest nie tylko jej niedobór, ale także nadmiar. W pierwszym wypadku maluszkowi może grozić krzywica (kości są tak osłabione, że wykrzywiają się pod ciężarem ciała), w drugim – m.in. biegunka, nudności, świąd skóry, a także osadzanie się wapnia w płucach czy nerkach... Nie ma jednak wątpliwości – witamina D dla niemowląt jest jedną z ważniejszych i dlatego warto jak najwięcej o niej wiedzieć.

Powstaje w skórze
Pod wpływem promieni słonecznych prowitamina D obecna w skórze przekształca się w witaminę D. To tzw. synteza skórna, która powinna zaspokajać mniej więcej 80 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Jednak ze względu na niebezpieczne promieniowanie UV powinno się chronić dzieci przed bezpośrednim działaniem słońca. Dlatego latem najlepszy jest dla nich półcień. Dodatkowo należy smarować im skórę kremem z filtrem. Nie przesadzaj jednak z jego wysokością (wystarczy 20–30 SPF), właśnie dlatego, by całkiem nie zablokować syntezy skórnej witaminy D.

Umożliwia wchłanianie wapnia z jedzenia
Niedobór witaminy D oznacza gorsze wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. A brak wapnia w organizmie równa się słabe kości (i zęby), co w przyszłości grozi ich łamliwością i bolesną osteoporozą.

Nie wszystkim niemowlętom trzeba ją podawać
To lekarz zdecyduje, czy dziecko potrzebuje witaminy D, czy nie. Jeśli będzie miał pewność, że maluszkowi jej brakuje, na pewno ją mu przepisze. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami krajowego konsultanta do spraw pediatrii, jeśli w ciąży nie przyjmowałaś witaminy D, to trzeba ją podawać niemowlęciu już od pierwszych dni życia. Jeżeli ją brałaś, lekarz zaleci podawanie witaminy D, gdy smyk skończy trzy tygodnie. Ale nie zawsze – gdy dziecko dostaje mleko modyfikowane lub mieszanką mlekozastępczą, zapewne witamina D nie będzie w ogóle konieczna (sztuczne mleko dla niemowląt jest w nią już wzbogacone). Oczywiście pod warunkiem, że malec wypija go tyle, ile jest zalecane.
A co z maluszkami, którym zbyt wolno zarasta ciemiączko? Czy to jest wskazaniem do zwiększenia dawki witaminy D? Otóż nie. Podobnie zresztą, jeśli ciemiączko zarasta za szybko – nie oznacza to, że można ją odstawić. Wielkość ciemienia, opóźnione ząbkowanie czy nadmierne pocenie się maluszka nie powinno mieć wpływu na dawkowanie. Jeżeli lekarz podejrzewa niedobory, może zalecić oznaczenie we krwi poziomu witaminy D oraz wapnia.


Dyskutuj na forum: Czy dziecko karmione piersią musi dostawać witaminę D3?

Nadmiar też szkodzi
Maluszek powinien dostawać codziennie 400 jednostek witaminy D (w pierwszym półroczu życia) i ok. 600 (w drugim). Lekarz wypisze ci receptę na odpowiedni preparat. Z reguły podaje się maluszkowi jedną kropelkę dziennie. Jeśli dajesz dziecku tran, koniecznie poinformuj o tym pediatrę, gdyż w tranie też jest zawarta witamina D. Jej przedawkowanie mogłoby spowodować zwiększenie stężenia wapnia w moczu i krwi, odwodnienie, apatię, brak łaknienia, zaparcia czy wymioty u bobaska.

Podawaj ją prosto do buzi
Wtedy masz pewność, że maluszek rzeczywiście wypije całą porcję witaminy D (jeśli wlejesz ją do łyżeczki mleka, ryzykujesz, że część witaminy zostanie na łyżce). Potem od razu podaj smykowi mleko z piersi – jeżeli napije się wody, witamina D nie zostanie przyswojona, bo do tego potrzebny jest tłuszcz. Niektóre witaminy są rozpuszczalne w wodzie, np. B i C, a inne tylko w tłuszczach, np. witamina D, A, E i K. Dlatego ważne jest, czym smyk popije preparat z witaminą. Starszemu malcowi możesz już dostarczać dodatkowe porcje witaminy D w jedzeniu. Dwa razy w tygodniu podawaj ryby (to dobre źródło witaminy D). Ta witamina jest we wszystkich rybach, zarówno morskich, jak i tych, które pływają w jeziorze. Dlatego jeśli maluszek nie jest alergikiem, już w 7–8. miesiącu życia zacznij mu serwować na obiadek ryby. I przyzwyczajaj do ich jedzenia nie tylko w wigilię, ale raz w tygodniu (a od drugiego roku życia dwa razy). Pilnuj, by mały pił mleko, jadł twarogi, sery, jajka, a nawet wątróbkę. Dobrym źródłem witaminy D są też wzbogacone w nią jogurciki dla dzieci, a także niektóre płatki śniadaniowe. Lepiej, jeśli dziecko będzie dostawać witaminę D z jedzenia niż z gotowych preparatów, z których może ona nieco gorzej się wchłaniać.

Witaminę D znajdziesz w mleku...
...kobiecym.
Zawiera ono tylko 1,5–8,0 j.m. witaminy D w 100 ml. To stanowczo za mało dla dzidziusia!
...modyfikowanym początkowym. Zawiera 40–60 j.m. witaminy D w 100 ml. Jeśli dziecko wypija codziennie ok. 800 ml mleka modyfikowanego, to dodatkowe podawanie witaminy D nie jest potrzebne.
...modyfikowanym następnym. Zawiera 56–76 j.m. witaminy D w 100 ml. To trochę mniej niż w mleku początkowym, ale dziecko może już jeść inne produkty bogate w witaminę D, np. ryby, twarogi. To wystarczy!


Konsultacja: wybitny specjalista prof. dr hab. Paweł Januszewicz.


Dyskutuj na forum: Czy dziecko karmione piersią musi dostawać witaminę D3?
 
tm_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy