noworodek, szpital, lekarz, badanie, mama

Od kiedy podawać dziecku witaminę D?

Witamina D ułatwia przyswajanie wapnia i zapobiega krzywicy. Od kiedy zacząć suplementację? Odpowiada neonatolog.
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
noworodek, szpital, lekarz, badanie, mama
W szpitalu dostałam receptę na witaminę D3 dla mojego synka, z informacją, że powinnam ją podawać dopiero od 15. dnia życia dziecka. Dlaczego nie od razu?
Alicja Czerniecka z Grójca


Wszystkim mamom, które przyjmowały w ciąży preparat witaminowy (zawierający również witaminę D3), lekarze zalecają, by rozpoczęły podawanie tej witaminy dopiero wtedy, gdy noworodek skończy dwa tygodnie. Dziecko, które otrzymało w życiu płodowym odpowiednią porcję witaminy D, tuż po narodzinach czerpie jeszcze ze zgromadzonych wcześniej zapasów. Tym samym podawanie jej w tym czasie nie jest konieczne. Co więcej, chroni przed przedawkowaniem, które może być równie niebezpieczne jak niedobór witaminy D.

Tylko mamy, które nie przyjmowały preparatu w ciąży, powinny podawać witaminę D już od pierwszych dni życia dziecka. Wymienione zalecenia dotyczą kobiet, które karmią piersią. Jeśli dziecko jest karmione lub dokarmiane mieszanką, lekarz indywidualnie dobierze dawkowanie witaminy D i moment rozpoczęcia jej stosowania.
Redakcja poleca: Witamina D i kwasy omega: tego brakuje w diecie dzieci
Dzieci nie powinny łykać dodatkowych witamin ani suplementów diety. Ale są dwa wyjątki: witamina D i kwasy omega3. Skąd je brać? Wyjaśnia gastrolog, prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, „Profesor Zdrówko” z programu „Wiem co jem” w TVN Style.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy