Po co nam witamina D? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]

Właściwości witaminy D sprawiają, że żyje nam się lepiej. Co to oznacza? Jak wyjaśnia ekspert, odpowiedni poziom słonecznej witaminy gwarantuje nam zdrowie, siłę i... dobre samopoczucie.
Istnieją silne dowody na to, że witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki swoim właściwościom witamina D reguluje od 200 do 500 genów, a te z kolei odpowiedzialne są za tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy szlaków metabolicznych, odpowiedzialnych za szeroko rozumiane zdrowie człowieka w każdym wieku.

Dlaczego powinniśmy zażywać witaminę D?

Prawidłowy rozwój dziecka uzależniony jest m.in. od odpowiedniej diety. Witaminę D nasz organizm wytwarza pod wpływem słońca, może też przyswajać ją z diety – niestety oba źródła "słonecznej witaminy" są niewystarczające, dlatego w okresie jesienno-zimowym należy ją suplementować. Właściwości witaminy D sprawiają, że jesteśmy nie tylko zdrowi, ale też rzadziej się przeziębiamy, mamy mocne kości i dobre samopoczucie.

- Witamina D jest niezbędna do dobrego życia – przekonuje prof. nadzw. dr hab. n.med. Pawła Płudowskiego z z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka. - Jeśli macie państwo zły nastrój, witamina D wam pomoże, jeśli Państwa bolą kości i mięśnie, witamina D wam pomoże. Jeśli wasze dzieci cierpią na częste infekcje, witamina D im pomoże. Jeżeli nie chcecie chodzić na zwolnienia lekarskie z powodu chorób waszych dzieci, zadbajcie o prawidłową suplementację witaminy D u waszych pociech, przy użyciu stosownych do ich wieku dawek - podpowiada ekspert. Pamiętajmy jednak, że
witaminy dla dzieci należy zawsze podawać zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dla kogo witamina D?

- Witamina D potrzebna jest rodzicom, dzieciom, dziadkom i babciom, żeby mogły, chciały, miały siłę i dobry nastrój do opiekowania się swoimi wnukami – mówi prof. Płudowski. - Witamina D potrzebna jest istotom żywym, jakimi jesteśmy.

Dawkowanie witaminy D uzależnione jest od wieku:
  • niemowlęta do 6 m.ż. - 400 j.m. na dobę;
  • niemowlęta od 6 m.ż. do ukończenia 1. roku życia – 400-600 j.m./dobę;
  • dzieci od 1. roku życia do dorosłości - 600-1000 jednostek witaminy D;
  • dorośli 1500-2000 j.m. na dobę.
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy