witamina D na lepszą płodność, kobieta, tabletka
fot. Fotolia

Witamina D jest potrzebna kobietom, które chcą zajść w ciążę

Często słyszysz, że mieszkańcy Polski mają niedobory witaminy D? To prawda. A ponieważ witamina D wspomaga płodność kobiety, powinnaś zwrócić uwagę na ten składnik w swojej diecie lub przyjmować suplementy zalecone przez lekarza.
Joanna Karwat
witamina D na lepszą płodność, kobieta, tabletka
fot. Fotolia

Dlaczego witamina D jest ważna dla kobiety w trakcie starania o ciążę?

Badania wykazały, że witamina D wspomaga płodność kobiety, bo poprawia gospodarkę hormonalną i proces rozrodu, hamuje rozrost endometrium. Receptor witaminy D (VDR) oraz enzymy metabolizujące tę witaminę wykryto w tkankach rozrodczych u wszystkich badanych kobiet. Witamina D jest niezbędna do produkcji hormonów koniecznych do prawidłowego przebiegu owulacji. Niskie stężenia witaminy D obserwuje się u kobiet z zaburzeniami metabolicznymi i endokrynologicznymi. Np. u kobiet z PCOS (zespołem policystycznych jajników) niskie stężenie 25-hydroksywitaminy D (25(OH)D) jest związane z występowaniem otyłości.

Zobacz: Co jeść przy PCOS, gdy starasz się o dziecko - film
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Jaka dzienna dawka witaminy D jest potrzebna kobiecie, która chce zajść w ciążę?

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D wynosi 400-800 mikrogramów na dobę.
 

Jakie są najlepsze źródła witaminy D?

Witaminy D3 najwięcej jest w tłustych rybach (śledź, makrele, łosoś, sardynki), tranie, olejach rybnych, jajach (głównie w żółtku), mleku pełnotłustym w proszku, maśle, tłustych serach, wątróbce. 
Witamina D3 jest też nazywana "słoneczną" witaminą, ponieważ w 80% jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni UV. Natomiast pozostałe 20% pochodzi z diety. Z tego powodu specjaliści zalecają, by podczas słonecznych dni wystawiać przedramiona i nogi na słońce (bez smarowania się kremami z wysokimi filtrami) przez 15 minut dziennie ‒ najlepiej w godzinach 10.00-15.00. 

Witaminy na płodność i w ciąży - sprawdź opinie

Czy kobiety, które planują potomstwo powinny suplementować witaminę D?

Jeszcze przed ciążą warto przyjmować preparaty witaminy D3 (cholekalcyferol). Dawka tego związku powinna być ustalona indywidualnie z lekarzem po uprzednim wykonaniu badania na stężenie witaminy D we krwi.

Więcej na temat:
Nie możesz zajść w ciążę? Zbadaj jajniki!
Czy endometrioza wyklucza zajście w ciążę?
Skutki niedoboru witaminy D w ciąży
Prawdy i mity o zaburzeniach miesiączki

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy